Szymajda Mieczysław

Z Nowy Łowiczanin

Mieczysław Szymajda (fot. ze zbiorów NŁ)

Mieczysław Feliks Szymajda – (ur. 21 lutego 1956 r. w Reczycach) nauczyciel wychowania fizycznego, sportowiec, trener, radny powiatu łowickiego.

Spis treści

Pochodzenie i wykształcenie

Mieczysław Szymajda w latach 90. (fot. z archiwum NŁ)

Urodził się w rodzinie rolników Stanisława i Krystyny Szymajdów. Jest absolwentem Technikum Mechanicznego w Łowiczu z 1978 r. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie, Studium wychowania przedszkolnego w Skierniewicach. Uczęszczał również na zaoczny kurs gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej.

Sportowiec i nauczyciel

W okresie szkolnym zapisał się do klubów sportowych i zaczął grać w piłkę nożną. Jego pierwszym klubem był Meteor Reczyce, później Vagat Krępa i Laktoza Łyszkowice. W wieku 18 lat postanowił zrezygnować z piłki nożnej i zająć się bieganiem.

Po raz pierwszy w zawodach wystartował w międzyszkolnych biegach przełajowych, organizowanych na łowickich Błoniach, będąc uczniem technikum. Zajął wówczas pierwsze miejsce. Od tego momentu zaczął więcej trenować z nauczycielami wychowania fizycznego – Marianem Bursą i Stanisławem Bieguszewskim. Wyjeżdżał na zawody, reprezentując szkołę podczas biegów indywidualnych i sztafet, odnosząc kolejne sukcesy.

W 1979 roku, tuż po skończeniu szkoły średniej, założył klub sportowy LZS Maraton Domaniewice. Powołano sekcje lekkoatletyczną i turystyczną. W latach 1985-1995 w Domaniewicach organizowano imprezy turystyczne pod nazwą Złoty Kask i Rowerem Wszędzie.

W 1980 r. Mieczysław Szymajda podjął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Domaniewicach. Podczas lekcji zachęcał uczniów do uprawiania nie tylko lekkiej atletyki, ale także innych dyscyplin sportowych. Podczas zajęć przeprowadzał szereg sprawdzianów, które pozwoliły wychwycić młodzież najzdolniejszą i zaproponować jej uprawianie lekkoatletyki.

Swoją pracę z młodymi sportowcami podporządkował terminom zawodów, które były publikowane w kalendarzu sportowym wykonanym przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Skierniewicach.

Pierwsze talenty sportowe - lekkoatletyka

Trener Mieczysław Szymajda i trójka jego podopiecznych, którzy wystartowali w konkursie rzutu młotem podczas XVII OOM „Mazowsze 2011”. (fot. ze zbiorów NŁ.)

Mieczysław Szymajda wychował wielu młodych i zdolnych sportowców. Jednym z pierwszych podopiecznych, który odnosił sukcesy był Witold Kuciński. Podczas startu na mistrzostwach Polski zajął 6 miejsce na dystansie 600 m. Kolejne talenty to m.in. Krystyna Foks, która zajęła 8 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów i Młodzików (Szczecinek 1996 r.) oraz sztafeta 4x400 m, w składzie: Agnieszka Kędziora, Ewelina Kędziora, Iwona Michalak i Marta Pietrasiak. Do tzw. grupy łowickiej należał Rafał Kazimierczak. Sylwetką i wyglądem podobny był do Artura Partyki. Zdobył on srebrny medal w Mistrzostwach Polski LZS w 1997 r. Do grupy łowickiej należał również: Łukasz Papuga, Marcin i Patryk Kotarscy, Marcin Wróbel, Adrian i Karol Feltynowscy oraz Tomasz Gać.

W latach 1996-2002 Szymajda prowadził również sekcję triathlonu. Trenował z młodymi sportowcami pływanie na basenie w Łowiczu, jazdę rowerem i bieganie na terenie gminy.

Obecnie najlepsze wyniki z lekkiej atletyki odnosi Kamila Graszka. W rzucie młotem wywalczyła ona w 2011 roku 11 miejsce podczas ogólnopolskiej olimpiady w Płocku.

Domaniewickie łyżwy

Trener i zawodnicy UKS Błyskawica w 2004 r. Wśród nich Zbigniew Bródka (trzeci od lewej), jeden z najlepszych łyżwiarzy w Polsce. (fot. ze zbiorów NŁ)

Od 1984 roku Szymajda uczy jeździć na łyżwach domaniewickie dzieci. Sam zorganizował lodowisko przy szkole i zakupił dla niego łyżwy.

Jego podopieczni, kiedy próbowali sił na zawodach wojewódzkich zajmowali początkowo szóste miejsce, potem stopniowo pięli się w górę, odnosząc coraz większe sukcesy. W 1996 roku powołał łyżwiarską sekcję short-tracku. Po 2-3 latach od powołania sekcji przyszły pierwsze sukcesy, które mobilizowały do większej pracy. Pierwszy medal dla powiatu zdobyła Agnieszka Kędziora na 5. Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży short-tracku, organizowanej w Nowym Targu.

Wśród sportowców trenowanych przez Szymajdę, którzy osiągali bardzo dobre wyniki, należy również wymienić: Joannę Bródkę, Mateusza, Marka i Łukasza Fabiańskich, którzy osiągnęli mistrzostwo Polski oraz Zbigniewa Bródkę, uczestnika olimpiady w Vancouver.

W latach 2003-2006 Klub UKS Błyskawica z Domaniewic zajmował 2-3 miejsca w Polsce w short-tracku. Ostatni sukces to złoty medal na dystansie 3000 m i brązowy na 1000 m Wojciecha Suta na mistrzostwach organizowanych w styczniu 2012 roku w Tomaszowie Mazowieckim. UKS Błyskawica Domaniewice skupia zarówno lekkoatletów jak i łyżwiarzy.

Ze sportem na co dzień

Rejonowa Gimnazjada Szkolna w tenisie stołowym - 2007. Mieczysław Szymajda i jego uczennice: Żaneta Kapusta i Monika Sokół. (fot. ze zbiorów NŁ)

Treningi w klubie prowadzonym przez Szymajdę odbywają się codziennie. W okresie zimowym zawodnicy ćwiczą przede wszystkim łyżwiarstwo, kiedy nie ma lodu, jeżdżą na łyżworolkach. Latem uprawiają jest lekkoatletykę i jazdę na rowerze.

Przez 30 lat swojej pracy jako nauczyciel i trener Mieczysław Szymajda skompletował imponujący sprzęt sportowy. W łyżwiarstwie zaczynał od kilku par łyżew, a teraz jest ich ponad 800. Z lekkiej atletyki zgromadził młoty, kule, dyski, oszczepy, pantofle lekkoatletyczne (kolce), płotki i wiele innych.

Mieczysław Szymajda wielokrotnie stratował wspólnie ze swoimi uczniami w biegach sylwestrowych organizowanych w Łodzi, zajmując przy tym wysokie miejsca. W roku 2011 na ponad 800 zawodników zajął 156 pozycję. Poza tym wielokrotnie startował w triathlonie organizowanym przez łowicki OSiR, w którym musiał przepłynąć 1500 m, później przejechać 40 km rowerem a następnie przebiec 10 km. Trzecie miejsce zajął podczas mistrzostw Polski w wieloboju biegowym, 5 razy startował w Maratonie Pokoju w Warszawie, jak też w wielu innych maratonach i półmaratonach w Polsce i poza granicami kraju.

Polityk

Od 2012 r. Szymajda jest członkiem Zarządu Powiatu Łowickiego. (fot. ze zbiorów NŁ)

Mieczysław Szymajda był członkiem Rady Powiatu Łowickiego w latach 1998 – 2002, 2006-2010 i jest w obecnej na lata 2010-2014.

W 1998 r. startował z listy Przymierza Społecznego, w 2006 i 2010 r. z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Od 2012 r. jest członkiem Zarządu Powiatu Łowickiego. Jest przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki, Młodzieży i Promocji oraz członkiem Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Nagrody

Szymajda zgromadził wiele medali, pucharów, gratulacji i dyplomów.

  • W 2012 r. otrzymał statuetkę Sportowego Łowicoka dla Trenera Roku Ziemi Łowickiej 2011.
  • W 2012 r. otrzymał również jednorazowe stypendium starosty powiatu łowickiego.

Zainteresowania i pasje

Sam zorganizował i nadal zajmuje się lodowiskiem w Domaniewicach. (fot. ze zbiorów NŁ)

Odskocznią od sportu dla pana Mieczysława jest zbieranie grzybów, hodowla ryb i wędkarstwo. Lubi też pracę na roli, ale jego życie zdominował sport.

Varia

Gmina Domaniewice pod kierunkiem Mieczysława Szymajdy 17 razy zwyciężała w wojewódzkich igrzyskach zrzeszenia LZS. Od czasu powstania powiatu jego zawodnicy zwyciężyli natomiast 10 razy.

Bibliografia

  • Doliński Paweł, Brązowy medal Agnieszki Kędziory, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 8/1999, 27-28.
  • Marat Aneta, Mieczysław Szymajda Trenerem Roku, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 8/2012, s 29 – 30.
  • Trzoska Michał, Krzysztof Figat nowym starostą, znamy skład zarządu, [w:] lowiczanin.info
  • Waligórski Wojciech, „Maraton” jak magnes, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 15/1993, s. 8.
Osobiste