Teleman Stanisław

Z Nowy Łowiczanin

Stanisław Teleman

Stanisław Teleman (ur. 23 sierpnia 1930 r. w Łowiczu zm. 19 listopada 2011 r.) - nauczyciel, działacz społeczny, prezes oddziału Szarych Szeregów w Łowiczu od 1984 roku.

Życiorys

Przed wojną skończył 3 klasy Szkoły Ćwiczeń w Łowiczu i w tym czasie był członkiem drużyny zuchowej. W 1941 roku wstąpił do Szarych Szeregów i był od początku w organizacji grupy zawiszackiej oraz zwiadowcą patrolu orłów. W 1943 roku złożył przyrzeczenia harcerskie, najpierw miał stopień młodzika, później zwiadowcy. Od tegoż roku uczęszczał na tajne komplety nauczania. Po małej maturze w I Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu poszedł do Liceum Pedagogicznego w Łowiczu. Tam zdał maturę i uzyskał tytuł nauczyciela, po czym uczył 2 lata. Skończył zaocznie ekonomię. Współtworzył Łowicką Spółdzielnię Mieszkaniową. Najpierw był jej wiceprezesem, później prezesem. Kierował wieloma towarzystwami społecznymi m.in. Towarzystwem Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej, Towarzystwem Przyjaźni Polsko-fińskiej.

Życie prywatne

Miał córkę i 2 dorosłe wnuczki. Interesował się działalnością społeczną i podejmował różne wyzwania. Interesował się również historią, trochę pisał. Był współautorem dwóch monografii o Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i ostatniej monografii o Szarych Szeregach. Cenił prawdomówność i punktualność.

Linki Zewnętrzne

Osobiste