Wilk Robert

Z Nowy Łowiczanin

Robert Wilk

Robert Wilk (ur. 21 lipca 1969 r. w Łowiczu ) – piłkarz, trener, radny miejski, Łowiczanin Roku 2007.

O reprezentację Polski Robert Wilk ocierał się kilka razy. Na zdjęciu: relacja z meczu Argentyna - Polska, rozegranego za oceanem w 1996 roku, zamieszczona w miejscowej gazecie. Z białym orłem na piersi Wilk.

Spis treści

Pochodzenie, wykształcenie.

Młodość spędził na osiedlu Noakowskiego. Chodził do Szkoły Podstawowej nr 4 w Łowiczu. Uczęszczał do Technikum Mechanicznego w Łowiczu, a następnie przy Pojezierskiej w Łodzi. Ukończył rok studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Kariera piłkarska

Podczas sesji budżetowej Rady Miejskiej w Łowiczu 27 grudnia 2007 r.

W wieku 14 lat zaczął grać w KS Pelikan. Jego pierwszym trenerem był Waldemar Szkup. Od 18 roku życia grał w pierwszoligowym Widzewie. Pierwszy mecz w tym klubie (przegrany) zagrał na stadionie warszawskiej Legii. Jego zdolności piłkarskie zostały dostrzeżone przez ówczesnego trenera olimpijskiej reprezentacji Polski Janusza Wójcika, który powołał go na konsultacje do drużyny olimpijskiej. Na olimpiadzie w Barcelonie w 1992 r. jednak nie zagrał - urodził się o niecałe dwa tygodnie zbyt wcześnie i nie spełniał limitu wiekowego. W 1990 r. grał w drugoligowej Lechii Gdańsk.

Na przełomie 1990/1991 trafił do Wojskowego Klubu Sportowego Zawisza Bydgoszcz. Dwuletnia gra w tym klubie została mu policzona jako zasadnicza służba wojskowa.

Kolejno grał w takich klubach jak:

W I lidze rozegrał 294 spotkań i strzelił 29 bramek. Miał okazję uczestniczyć w tournee po Ameryce Południowej, gdzie rozegrał mecze towarzyskie z reprezentacjami Argentyny i Brazylii

Trener

Rodzina Wilków.

Po powrocie do Łowicza zajął się m.in. szkoleniem młodzieży. Drużynę młodzieżową, z klasy sportowej Gimnazjum nr 3 prowadzi od 2005 roku. Zaliczył 3-miesięczny kurs instruktorsko –trenerski w Łodzi. Od czerwca 2008 uczęszczał na kurs trenerski na warszawskim AWF. Po uzyskaniu stosownych licencji mógł prowadzić drużynę jako trener w II lidze. W 2010 r. po pracy jako asystent trenera objął posadę pierwszego trenera Pelikana Łowicz. Funkcję trenera sprawuje do dziś.

Radny Miejski

Robert Wilk jest radnym miejskim drugą kadencję. Po raz pierwszy został wybrany 2006 r., ponownie w 2010 r.

Życie prywatne

Swoją przyszłą żonę Jolantę poznał w Sylwestra 1996. 25 grudnia 1997 r. wzięli ślub. Mają dwoje dzieci: Przemka (14 lat) i Julię (11 lat).

Ciekawostki

  • Marian Kubiak dziadek Roberta Wilka, wieloletni działacz Pelikana Łowicz, zaprowadził nastoletniemu jeszcze wnuczkowi kronikę zatytułowaną Kariera sportowa Roberta Wilka. Są w niej setki artykułów z gazet, zdjęcia ze wszystkich klubów, w których Robert grał. Prace nad kroniką kontynuuje mama piłkarza Zofia Wilk.

Opracowania

  • Kucharski Marcin, Robert Wilk – od zawsze piłkarz, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 1/2008, s. 8 – 9.
  • Wolska – Kobierecka Mirosława, Żyjemy piłką, inaczej się nie da, [w:] Nowy Łowiczanin, nr 1/2008, s. 10 – 11.
Osobiste