Wronka Wiesław

Z Nowy Łowiczanin

Ks. Wiesław Wronka (fot. ze zbiorów NŁ)
Podczas uroczystości z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Dobrego Pasterza. Grudzień 2010 r. (fot. ze zbiorów NŁ)

Wiesław Franciszek Wronka – (ur. 9 marca 1950 r. w Ryni Starej) proboszcz parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, Kanonik Rzeczywisty Kapituły Łowickiej, Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterskich i Katechetycznych.

Spis treści

Rodzina

Urodził się jako drugie dziecko Władysława i Józefy z Krajewskich. Jego młodszy brat Jan, z zawodu konserwator zabytków, na stałe zamieszał w Warszawie. Starszy brat Kazimierz prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne.

Nauka i powołanie

Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1964 r. rozpoczął naukę w Szkole Zawodowej Budowlanej w Warszawie, gdzie w 1967 r. uzyskał zawód malarza budowlanego. Edukację kontynuował w Technikum Budowlanym, które ukończył w 1970 r. W tym samym roku, mając 20 lat wstąpił do Seminarium Duchownego w Warszawie. 6 czerwca 1976 r. w katedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Mszę prymicyjną odprawił w kościele p.w. św. Mikołaja w rodzinnej parafii w Dobrem koło Mińska Mazowieckiego. Tytuł magistra teologii zdobył na Akademii Teologii Katolickiej, pracą pt. Orędzie perykopy o Mędrcach ze Wschodu.

Praca duszpasterska

Pierwszą służbę duszpasterską sprawował jako wikariusz w Jaktorowie. Następnie pracował w Sulejówku i w warszawskich parafiach: św. Wojciecha na Woli, Dzieciątka Jezus na Żoliborzu, św. Michała Archanioła na Mokotowie i Matki Boskiej Częstochowskiej na Powiślu. W 1989 r. ks. Wronka otrzymał od ks. bpa Kazimierza Romaniuka propozycję stworzenia nowej parafii w Łowiczu, na którą się zgodził. W czerwcu tego samego roku otrzymał nominację na wikariusza parafii św. Ducha w Łowiczu z obowiązkiem budowy kościoła na osiedlu, jeszcze wtedy XXXV – lecia PRL (dziś Bratkowice).

15 grudnia 1990 r. ks. Wronka otrzymał z rąk ks. kardynała Józefa Glempa nominację na proboszcza parafii p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu, w dekanacie świętoduskim. Od maja 2005 roku współzałożyciel i wiceprezes fundacji Czyń dobro im. Jana Pawła II, zajmującej się między innymi budową Domu Pogodnej Starości w Łowiczu.

Pozostałe funkcje

  • 25 marca 1994 r. ks. Wronka otrzymał z rąk ks. bpa Alojzego Orszulika tytuł Kanonika Rzeczywistego Kapituły Łowickiej,
  • W październiku 1996 r. mianowany został Wikariuszem Biskupim ds. duszpasterskich i katechetycznych,
  • 23 grudnia 1996 r. został kapelanem honorowym Jego Świątobliwości Jana Pawła II,
  • Od 6 października 1997 r. członek z urzędu Rady Kapłańskiej,
  • 25 marca 1998 r. został odznaczony przez Stolicę Apostolską godnością Prałata Honorowego Jego Świątobliwości,
  • Diecezjalny wizytator nauki religii,
  • Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa,
  • Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej.

Zobacz też

Kościół i Parafia Chrystusa Dobrego Pasterza w Łowiczu

Linki zewnętrzne

Strona fundacji Czyń dobro im. Jana Pawła II

Źródła

Osobiste