Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki (Urząd miejski)

Z Nowy Łowiczanin

Gwiazdy Dni Łowicza
Gościem specjalnym Księżackiego Jadła 2010 r. była Magda Gessler.
Wręczanie głównej nagrody festiwalu "O łowicki pasiak"

Jeden z wydziałów Urzędu Miejskiego zajmujący się promocją miasta, organizacją życia kulturowego i sportowego Łowicza.

Spis treści

Działalność

Informacje ogólne

W zakres działań wydziału wchodzi: przygotowywanie materiałów promocyjnych, folderów, ulotek, gadżetów, a także organizacja imprez kulturowych i sportowych.

Imprezy kulturowe

Księżackie jadło

Impreza organizowana od 2007 roku w każdy przedostatni weekend sierpnia. Do tej pory jednodniowa, typowo kulinarna impreza ulokowana na Nowym Rynku. Co roku zaproszona zostaje gwiazda związana z kuchnią oraz miasta partnerskie. Do tej pory w imprezie brali udział: Karol Okrasa, Bożena Dykiel, Agnieszka Fitkau-Perepeczko, Magda Gessler. Odbywa się również konkurs o potrawę regionalną, w którym uczestniczą zaproszone gwiazdy. Prócz pokazów kulinarnych odbywają się występy zespołów regionalnych i artystów biesiadnych oraz gwiazdy polskiej estrady. Do tej pory wystąpili: Jerzy Połomski, Wir, Andrzej Rosiewicz.

  • W 2011 r. gościem specjalnym Księżackiego Jadła był Robert Makłowicz. Konkurs na najlepszy bigos wygrały panie z Koła Gospodyń Bednary Wieś. Na scenie rozrywki dostarczali słuchaczom Kabaret Skeczów Meczących, zespół Maleo Reggae Rockers oraz Czerwone Gitary.
  • W 2012 r. pokaz kulinarny przygotowała Ewa Wachowicz. Konkurs na najlepszą zupę łowicką pazibrodę, powstałą na bazie gotowanej kapusty, wygrały panie z Zielkowic, II miejsce zajęły gospodynie z gminy Kocierzew Południowy, a III miejsce panie ze Strzelcewa oraz z gminy Chąśno. Publiczność rozbawiał Marcin Daniec. Gwiazdami muzycznymi wieczoru był Janusz Laskowski i zespół Enej.

Dni Łowicza

Impreza organizowana od 2007 w przedostatni weekend czerwca. Imprezie patronuje Urząd Miejski i Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu. W ramach programy odbywają się występy szkół, a także koncerty gwiazd. Do tej pory wystąpili: Golec uOrkiestra, Katarzyna Skrzynecka, Kombii, Skangur, Bibi Ribozo & The Banditos, Sidney Polak, Dżem,Kasia Kowalska, Kasia Nova, UK Legends, Denzel.

W czasie imprezy wystawione są też stoiska komercyjne.

Ogólnopolskie spotkania folklorystyczne "O łowicki pasiak"

Impreza organizowana od 2002 r. w ostatni weekend czerwca. Towarzyszy mu konkurs zespołów pieśni i tańca wytypowanych przez Radę Artystyczną, liczne koncerty towarzyszące, koncert "Łowickie granie", kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego.

W ramach imprez towarzyszących organizujemy spotkania warsztatowe dla choreografów i kierowników zespołów, kiermasze sztuki rękodzielniczej, przejażdżki konne, promocyjne sprzedaże płyt i wydawnictw o Łowiczu, Ziemi Łowickiej i folklorze, degustacje wyśmienitych potraw regionalnych i wiele innych.

Festiwal edycje 2006, 2008, 2009 otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2011 r. muzyczną gwiazdą wieczoru Księżackiego Jadła były Czerwone Gitary.
Gościem specjalnym Księżackiego Jadła 2011 r. był Robert Makłowicz.
Osobiste