Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy

Z Nowy Łowiczanin

Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy
Blichowiacy - zdjęcie archiwalne.

Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” - zespół ludowy z Łowicza, istniejący od 1948 r.

Informacje ogólne

Zespół istnieje od 1948 roku, powstał w w Szkole Rolniczej – obecnie ma swoją pracownię w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKU w Łowiczu na Blichu. Członkami zespołu jest młodzież szkolna. "Blichowiacy" kultywują zwyczaje, obrzędy i tradycje regionu łowickiego. Swoimi barwnymi strojami, muzyką, śpiewem i tańcem propagują łowicki folklor. Program artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy" składa się z trzech części: suity łowickiej, obrazka łowickiego oraz obrzędu "Zapusty", a także programów okolicznościowych. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa, w skład której wchodzi akordeon, klarnet, skrzypce i bębenek. W toku kilkudziesięcioletniej pracy Zespół występował na różnych uroczystościach szkolnych, miejskich, wojewódzkich, ogólnokrajowych i międzynarodowych. Zawsze nagradzany i wyróżniany na konkursach i festiwalach. Kapela „Blichowiaków” zdobywała pierwsze nagrody w miejskich i wojewódzkich przeglądach kapel ludowych. „Blichowiacy” gościli w Rosji, Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, na Litwie, w Serbii oraz w USA.

We wrześniu 2011 r. zespół zawiesił działalność.

Ważniejsze osiągnięcia

  • 1993 i 1995 - I nagroda na VIII Biennale Folkloru w Łowiczu.
  • 1998 - II nagroda na Prezentacjach Dorobku Kulturalnego Młodzieży Szkół Rolniczych - Lubsko.
  • 2002 - II nagroda Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne o "Łowicki Pasiak" - Łowicz.
  • 2007 - Zespół uzyskał certyfikat nadany przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej C.I.O.F.F. Certyfikat uprawnia zespół do reprezentowania polskiej sekcji C.I.O.F.F. w kraju i zagranicą.
  • 2008 - Jubileusz 60-lecia zespołu. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”, nadany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
  • 2008 - Nagroda Główna Łowicki Pasiak.
  • 2008 - Udział w międzynarodowym festiwalu Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
  • 2009 - XVIII Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu.
  • 2009 - Nagroda Główna za widowisko „Na sobótki”, w Mazowieckim Festiwalu Teatrów Obrzędowych.

Linki zewnętrzne

Osobiste