Firma Bracia Urbanek

Z Nowy Łowiczanin

Wersja WikiSystemOperator (dyskusja | wkład) z dnia 09:32, 23 sie 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Logo firmy
Siedziba firmy przy ul. Katarzynów w Łowiczu.
Hala produkcyjna.
W 2002 r. Firma Bracia Urbanek otrzymała nagrodę Łowiczanina Roku.

Firma Braci Urbanek spółka jawna - łowicka firma przetwórstwa owocowo - warzywnego, wielokrotny laureat konkursów Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra Food.

Spis treści

Powstanie firmy

Firma powstała w 1990 roku jako ZPOW "Bracia Urbanek". Właścicielami jej byli bracia Andrzej Urbanek i Jacek Urbanek. Od 1993 roku funkcjonowała jako Firma Bracia Urbanek spółka cywilna. W 1998 roku, poszerzona o udział w niej najstarszego brata - Wojciecha Urbanka, od lipca 2001 roku zarejestrowana została jako spółka jawna. W tworzeniu firmy udział miał również ojciec braci - Kazimierz Urbanek, jako doradca i inspirator. W lutym 1990 roku firma, produkująca dotychczas prażynki ziemniaczane, podpisała pierwszy duży kontrakt na ogórki konserwowe i kwaszone z firmą Conserves Jibel z Francji. Od tego czasu firma zaczęła się bardzo szybko rozwijać, produkując przede wszystkim na rynek polski. Co roku zwiększano produkcję: od ponad 300 tysięcy słoików w 1990 roku do 12 milionów w 1996 roku. W 2002 roku firma wyprodukowała ponad 14 mln sztuk słoików różnych przetworów. Jednocześnie budowała kolejne magazyny i hale produkcyjne w pobliżu pierwszych budynków zakładu na ulicy Katarzynów. Do 2002 roku inwestycje pochłonęły 13 mln złotych.

Firma Bracia Urbanek zaopatruje się u krajowych plantatorów owoców, warzyw i pieczarek. Od lat podpisuje z dostawcami surowca umowy kontraktowe.

Rynki zbytu

Po utrwaleniu swojej pozycji na rynku polskim, firma rozpoczęła zwiększać eksport. W 2002 roku stanowił on 22% całości produkcji. Głównymi kierunkami eksportu łowickich produktów są Rosja, Izrael, Mongolia, USA i Niemcy. Produkty trafiają też do Korei, Kuwejtu i Estonii. Szczególnie dobrą pozycję zajmują produkty firmy na rynku mongolskim. Na zaproszenie właścicieli zakład w Łowiczu gościli już ambasadorowie tego kraju oraz prezydent - Nacagijanima Bagabandi. Przed wysłaniem produktów do Izraela linia produkcyjna w zakładzie przez 4 dni analizowana jest przez wykwalifikowanego rabina, którego zadaniem jest stwierdzenie koszerności produktów.

Osiągnięcia

Produkty "Braci Urbanek" doczekały się wielu nagród na krajowych jak i zagranicznych targach. Najcenniejsze w kolekcji Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich Polagra Food otrzymały: w 2000 roku leczo pieczarkowo - pikantne, w 2001 roku powidła domowe - śliwkowe, w 2002 roku ogórki konserwowe, w 2003 roku sałatka szwedzka, w 2004 roku chrzan łowicki. Na targach PRODEXPO Moskwa 2007 firma otrzymała Srebrny Medal za ogórki kwaszone w wiaderkach 1l.

W 2002 roku Firma Bracia Urbanek otrzymała tytuł Łowiczanina Roku 2002.

Źródła

  • Archiwum "Nowego Łowiczanina": "Firma Bracia Urbanek", "Prasowe ślady", nr 1 z 3 stycznia 2003

Linki zewnętrzne

Osobiste