Gzula Jan

Z Nowy Łowiczanin

(Różnice między wersjami)
 
(Nie pokazano 2 wersji pomiędzy niniejszymi.)
Linia 2: Linia 2:
[[Kategoria:Nauczyciele]][[Kategoria:Pisarze i poeci]]
[[Kategoria:Nauczyciele]][[Kategoria:Pisarze i poeci]]
-
'''Jan Gzula''' (ur. 29.06.1927 r. w Wiśniewie w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmina_Kiernozia gminie Kiernozia]) - emerytowany nauczyciel i urzędnik, społecznik (OSP), pisarz, kronikarz. Członek Zarządu [[Towarzystwo Dom Ludowy|Towarzystwa Dom Ludowy w Łowiczu]].
+
'''Jan Gzula''' (ur. 29 czerwca 1927 r. w Wiśniewie w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Gmina_Kiernozia gminie Kiernozia] zmarł 26 kwietnia 2014 r.) - nauczyciel i urzędnik, społecznik (OSP), pisarz, kronikarz. Członek Zarządu [[Towarzystwo Dom Ludowy|Towarzystwa Dom Ludowy w Łowiczu]].
== Wykształcenie ==
== Wykształcenie ==
Linia 11: Linia 11:
[[Plik:gzula1.jpg|thumb|right|270px|Jan Gzula otrzymał odznaczenie ''Zasłużony dla Kultury'' z rąk Maksymiliana Celedy z ministerstwa kultury.]]
[[Plik:gzula1.jpg|thumb|right|270px|Jan Gzula otrzymał odznaczenie ''Zasłużony dla Kultury'' z rąk Maksymiliana Celedy z ministerstwa kultury.]]
== Twórczość ==
== Twórczość ==
-
Jan Gzula pisze też krótkie utwory liryczne, w których czerpie z historii regionu, ale też komentuje nowe wydarzenia czy pomysły mieszkańców [http://pl.wikipedia.org/wiki/Kiernozia Kiernozi]. Utwory pisze z okazji różnych gminnych uroczystości: dożynki, Święto Kiernozkiego Dzika czy spotkania seniorów, ale również na zjazdy kronikarzy Ochotniczych Straż Pożarnych, które odbywają się raz w roku. Wiersze Jana Gzuli przeważnie opisują [http://pl.wikipedia.org/wiki/Kiernozia Kiernozię] i jej mieszkańców, ich zalety, przywary. W najbliższym czasie ma ukazać się zbiór najlepszych, zdaniem autora, 30 utworów. Wśród nich znajdą się także te najstarsze, z lat 70.
+
Jan Gzula pisał też krótkie utwory liryczne, w których czerpie z historii regionu, ale też komentował nowe wydarzenia czy pomysły mieszkańców [http://pl.wikipedia.org/wiki/Kiernozia Kiernozi]. Jego utwory powstawały z okazji różnych gminnych uroczystości: dożynki, Święto Kiernozkiego Dzika czy spotkania seniorów, ale również na zjazdy kronikarzy Ochotniczych Straż Pożarnych, które odbywają się raz w roku. Wiersze Jana Gzuli przeważnie opisują [http://pl.wikipedia.org/wiki/Kiernozia Kiernozię] i jej mieszkańców, ich zalety i przywary.
-
Utwory, które pisze Gzula, często stają się przyśpiewkami. Do gotowych tekstów muzykę układa żona Jana Gzuli - [[Olczak Bożena|Bożena Olczak]], dyrektorka [[Gminny Ośrodek Kultury w Kiernozi|Gminnego Ośrodka Kultury w Kiernozi]], śpiewająca też w [[Zespół Pieśni Ludowej Kiernozianie|Zespole Ludowym "Kiernozianie"]].
+
Utwory, które pisał Gzula, często stają się przyśpiewkami. Do gotowych tekstów muzykę układa [[Olczak Bożena|Bożena Olczak]], dyrektorka [[Gminny Ośrodek Kultury w Kiernozi|Gminnego Ośrodka Kultury w Kiernozi]], śpiewająca też w [[Zespół Pieśni Ludowej Kiernozianie|Zespole Ludowym "Kiernozianie"]].
== Publikacje ==
== Publikacje ==

Aktualna wersja na dzień 12:59, 29 kwi 2014

Jan Gzula

Jan Gzula (ur. 29 czerwca 1927 r. w Wiśniewie w gminie Kiernozia zmarł 26 kwietnia 2014 r.) - nauczyciel i urzędnik, społecznik (OSP), pisarz, kronikarz. Członek Zarządu Towarzystwa Dom Ludowy w Łowiczu.

Spis treści

Wykształcenie

W roku 1951 Jan Gzula odebrał wykształcenie pedagogiczne. Ukończył też Studium Nauczycielskie w Piotrkowie Trybunalskim, na kierunku geografia (1962 r.).

Droga Zawodowa

Wieloletni nauczyciel, w przeszłości pełnił funkcję kierownika Szkoły Podstawowej w Brodnem Józefowie, naczelnika gminy Kiernozi oraz dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kiernozi. Pełnił funkcję prezesa zarządu gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Kiernozi, obecnie jest jego prezesem honorowym i kronikarzem. Prowadzona przez niego kronika tegoż zarządu przez 5 kolejnych lat brała udział w ogólnopolskim finale konkursu kronik. Jego działalność dla ZOSP została uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Znakiem Związku OSP. Otrzymał również Medal im. Bolesława Chomicza oraz odznakę Zasłużonego Działacza Kultury.

Jan Gzula otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury z rąk Maksymiliana Celedy z ministerstwa kultury.

Twórczość

Jan Gzula pisał też krótkie utwory liryczne, w których czerpie z historii regionu, ale też komentował nowe wydarzenia czy pomysły mieszkańców Kiernozi. Jego utwory powstawały z okazji różnych gminnych uroczystości: dożynki, Święto Kiernozkiego Dzika czy spotkania seniorów, ale również na zjazdy kronikarzy Ochotniczych Straż Pożarnych, które odbywają się raz w roku. Wiersze Jana Gzuli przeważnie opisują Kiernozię i jej mieszkańców, ich zalety i przywary. Utwory, które pisał Gzula, często stają się przyśpiewkami. Do gotowych tekstów muzykę układa Bożena Olczak, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Kiernozi, śpiewająca też w Zespole Ludowym "Kiernozianie".

Publikacje

  • Opracowanie albumowe Historia parafii rzymsko-katolickiej w Kiernozi.
  • Kiernozia dawniej i dziś (udział w konkursie Książka Roku - Łowicz i Ziemia Łowicka im. Jana Wagnera). Książka doczekała się już 5 wznowienia.
  • Historia społeczności żydowskiej w Łowiczu w latach 1939 – 1945 (2008 - wyróżnienie w konkursie literacko-plastycznym pt. „Społeczność żydowska na Ziemi Łowickiej”).
  • W przygotowaniu: Wiśniewo - moja wieś.

Zainteresowania

Podróże, fotografia, kronikarstwo, literatura.

Linki zewnętrzne

Osobiste