Honorowy Obywatel Łowicza

Z Nowy Łowiczanin

(Różnice między wersjami)
(ZSV3ND <a href="http://knzphbzmnbzp.com/">knzphbzmnbzp</a>, [url=http://myctvkjpwdyj.com/]myctvkjpwdyj[/url], [link=http://ueynhxxtbnse.com/]ueynhxxtbnse[/link], http://nziaqbinpefy.com/)
Linia 2: Linia 2:
'''Honorowy Obywatel Łowicza''' - tytuł nadawany od 1997 r. decyzją [[Rada Miejska w Łowiczu|Rady Miejskiej]] w [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81owicz Łowiczu].
'''Honorowy Obywatel Łowicza''' - tytuł nadawany od 1997 r. decyzją [[Rada Miejska w Łowiczu|Rady Miejskiej]] w [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81owicz Łowiczu].
-
== Lista Honorowych Obywateli Łowicza ==
+
ZSV3ND  <a href="http://knzphbzmnbzp.com/">knzphbzmnbzp</a>, [url=http://myctvkjpwdyj.com/]myctvkjpwdyj[/url], [link=http://ueynhxxtbnse.com/]ueynhxxtbnse[/link], http://nziaqbinpefy.com/
-
 
+
-
=== [[Leon Gołębiowski]] ===
+
-
Pierwszy Honorowy Obywatel Miasta Łowicza (1927 r.). Prezydent Łowicza w latach 1908 - 1911, dwukrotny burmistrz w latach 1918-1919 i 1923-1927. Wieloletni prezes Zarządu [[Ochotnicza Straż Pożarna w Łowiczu|OSP]]. Społecznik, działacz.
+
-
===[http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Gumi%C5%84ski Tadeusz Gumiński]===
+
-
Prawnik, historyk, absolwent [[I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu|gimnazjum łowickiego im. Ks. Poniatowskiego]]. Walczył w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Krajowa Armii Krajowej], po zakończeniu okupacji aresztowany przez NKWD. Po zwolnieniu pracował w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Legnica Legnicy]. Autor licznych publikacji historycznych o [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81owicz Łowiczu] i regionie w prasie lokalnej, wydawnictwach Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych.
+
-
 
+
-
===[[Jan Wegner]]===
+
-
Historyk, absolwent łowickiego [[Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu|gimnazjum im. Ks. Poniatowskiego]]. W czasie okupacji
+
-
uczestniczył w tajnym nauczaniu w Łowiczu. Działał w Polskiej Organizacji Zbrojnej, następnie [http://pl.wikipedia.org/wiki/ZWZ Związku Walki Zbrojnej] - Armii Krajowej. Po zakończeniu okupacji kustosz, następnie kurator [[Muzeum w Nieborowie i Arkadii]] (1945-1970). Autor licznych prac dotyczących dziejów Warszawy, [http://pl.wikipedia.org/wiki/Niebor%C3%B3w Nieborowa], Arkadii i [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81owicz Łowicza].
+
-
 
+
-
===[[Jan Kołaczyński]]===
+
-
Dziennikarz, absolwent łowickiego [[I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu|gimnazjum im. Ks. Poniatowskiego]]. Uczestnik tajnego nauczania w łowickim, związany z PSL Mikołajczyka, redaktor, zastępca red. Naczelnego "Gospodyni". Twórca Spółdzielni Mieszkaniowej Ursus. Publikował w prasie lokalnej, był prezesem [[Koło Wychowanków Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu|Koła Wychowanków i Wychowanek Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu]].
+
-
 
+
-
===[http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Zawitkowski Józef Zawitkowski]===
+
-
Kapłan, sufragan łowicki (1990-1992), biskup pomocniczy łowicki od 1992 r. Wcześniej proboszcz w [[Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu|Kolegiacie Łowickiej]] (1984-1990). Autor licznych homilii wygłaszanych w kościele św. Krzyża w Warszawie transmitowanych za pośrednictwem PR 1, swoje utwory publikował jako ks. Tymoteusz. Odznaczony medalem "Gloria Artis".
+
-
 
+
-
===[http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II Jan Paweł II]===
+
-
Papież 16.X.1978 - 2.IV.2005
+
-
 
+
-
===[http://pl.wikipedia.org/wiki/Wies%C5%82aw_Balcerak Wiesław Balcerak]===
+
-
Historyk, założyciel i rektor [[Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno - Pedagogiczna|Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu]]. Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Łowickiej. Autor licznych publikacji z historii Europy środkowo-wschodniej, historii powszechnej i Polski XX w., historii najnowszej.
+
-
 
+
-
===[[Stanisław Fabijański]]===
+
-
Prawnik, absolwent [[I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu|gimnazjum łowickiego im. Ks. Poniatowskiego]], działał w "Wici", [http://pl.wikipedia.org/wiki/Bataliony_Ch%C5%82opskie Batalionach Chłopskich], działacz ruchu ludowego w Łowiczu, działacz PSL Mikołajczyka. Współorganizator [[Koło Wychowanków Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu|Koła Wychowanków i Wychowanek Szkół Średnich Ogólnokształcących w Łowiczu]], jego prezes (1968-1973), prezes [[Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa|Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej]].
+
-
 
+
-
===[[Julian Walędziak]]===
+
-
"Krzeptowski", działacz tajnych organizacji i partyzantki w czasie II wojny światowej. Był wykonawcą wyroków na konfidentach Poraziku i Puchalskim. Ich działalność doprowadziła do aresztowania ok. 100 żołnierzy Armii Krajowej. Po wyzwoleniu aresztowany przez UB.
+
-
 
+
-
===[[Jan Kaźmierczak]]===
+
-
"Sęp", żołnierz Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej. Uczestnik zrzutów na ziemi łowickiej. Wykonawca wyroku na bezwzględnym i brutalnym kierowniku Arbeisamtu w Łowiczu, Bucholtzu.
+
-
 
+
-
===[[Jan Zbudniewek]]===
+
-
Absolwent [[I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu|łowickiego gimnazjum]], nauczyciel łowickich szkół. Uczestnik wojny bolszewickiej w 1920 r. W okresie okupacji organizował tajne nauczanie. Po wojnie dyrektor [[Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu|gimnazjum i liceum w Łowiczu]]. Był organizatorem i wieloletnim dyrektorem [[Liceum Ogólnokształcące Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu|Liceum Medycznego w Łowiczu]].
+
-
 
+
-
===[[Alojzy Orszulik]]===
+
-
Kapłan, biskup pomocniczy siedlecki (1989 -1992), pierwszy biskup łowicki (1992-2004). Autor wielu publikacji i artykułów. Założyciel [[Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu|Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu]], Kolegium Katechetycznego, powołał Caritas Diecezji Łowickiej, Radio "Victoria", Archiwum Diecezjalne. Organizator pielgrzymki papieża Jana Pawła II w Łowiczu.
+
-
 
+
-
===[[Janusz Karpiński]]===
+
-
"Michorowski", "Okrzeja", absolwent łowickiego gimnazjum, harcerz, w czasie II wojny światowej uczestnik tajnego nauczania oraz konspiracyjnych akcji [http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_Szeregi Szarych Szeregów]. Komendant Polskiej Organizacji Skautowej i [http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_Szeregi Szarych Szeregów] w Łowiczu. Więziony w Gross-Rosen, Landeshut, więziony przez UB. Nauczyciel w Zgorzelcu i Lubaniu.
+
-
 
+
-
===[http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Glemp Józef Glemp]===
+
-
Teolog, prawnik kanonista. Sekretarz kardynała Wyszyńskiego (1967-1979), biskup warmiński, arcybiskup, metropolita warszawsko-gnieźnieński (1981-1992) i warszawski (1992-2007). Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (1981-2004), prymas Polski. Wielokrotnie gościł w [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81owicz Łowiczu] w czasie ważnych uroczystości.
+
-
 
+
-
===[[Zbigniew Skiełczyński]]===
+
-
Lovicianista, doktor historii, autor licznych publikacji, artykułów o Łowiczu i regionie.
+
-
Proboszcz w Górkach, [http://pl.wikipedia.org/wiki/Kocierzew_Po%C5%82udniowy Kocierzewie]. Kanonik honorowy Kapituły Łowickiej. Wykładowca w [[Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu|Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu]] i Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, członek [[Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk|Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk]]. Zmarł w 2004 roku.
+
-
 
+
-
===[[Stefan Wysocki]]===
+
-
"Ignac", harcerz [http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_Szeregi Szarych Szeregów] hufca "Łoza", uczestnik konspiracyjnych akcji Szarych Szeregów, w tym odbicia więźniów z łowickiego więzienia NKWD 1945 r., Kapłan, prałat, kapelan Stowarzyszenia Szarych Szeregów. Podarował księgozbiór Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu.
+
-
 
+
-
===[[Genowefa Mastalska]]===
+
-
"Teresa", nauczycielka łowicka, absolwentka gimnazjum im. Niemcewicza, od 1935 r. komendantka Hufca Łowickich Harcerek. Uczestniczka tajnego nauczania w czasie okupacji, Wojskowej Służby Kobiet. Po wojnie reaktywowała harcerstwo, represjonowana przez UB.
+
-
 
+
-
===[http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Kopa%C5%82ka Jan Kopałka]===
+
-
"Antek", "Hanka", "Żar", "Jasio z Woli", harcerz. Uczestnika konspiracyjnych akcji [http://pl.wikipedia.org/wiki/Szare_Szeregi Szarych Szeregów], komendant hufca "Łoza" w Łowiczu. 8 marca 1945 r. dowodził akcją odbicia więźniów z łowickiego więzienia NKWD. Działacz Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
+
-
 
+
-
===[[Lucjan Zieliński]]===
+
-
"Łan", "Smuga", "Wojciech", uczestnik kampanii wrześniowej, komendant ZWZ Sochaczew, ZWZ-AK Skierniewice, komendant obwodu "Łyska" w Łowiczu. Na jego rozkaz wykonywano wyroki na zdrajcach, funkcjonariuszach policji i Gestapo.
+
-
 
+
-
===[[Wiesław Jan Wysocki]]===
+
-
Łowiczanin, absolwent [http://pl.wikipedia.org/wiki/Katolicki_Uniwersytet_Lubelski Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego] i [http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet_Kardyna%C5%82a_Stefana_Wyszy%C5%84skiego Akademii Teologii Katolickiej].
+
-
Działacz niepodległościowy [http://pl.wikipedia.org/wiki/Niezale%C5%BCny_Samorz%C4%85dny_Zwi%C4%85zek_Zawodowy_%22Solidarno%C5%9B%C4%87%22 "Solidarności"], dziennikarz. Przewodniczący Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Łowiczu, współzałożyciel "Nowego Łowiczanina". Autor książek m.in. o 10 pułku piechoty, gen. Emilu Fieldorfie, rtm. Witoldzie Pileckim. Dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet_Kardyna%C5%82a_Stefana_Wyszy%C5%84skiego Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego].
+
-
 
+
-
=== [[Ziemowit Skibiński]] ===
+
-
Poeta, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, doktor nauk humanistycznych, edytor. Autor wielu zbiorów wierszy i prac historyczno - literackich. Tytuł Honorowego Obywatela Łowicza otrzymał pośmiertnie w 2009 roku.
+
-
 
+
-
=== [http://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Dziuba_(biskup) Andrzej Franciszek Dziuba] ===
+
-
Polski duchowny katolicki, biskup łowicki. Doktor habilitowany i profesor teologii, specjalizujący się w teologii moralnej. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1975. 27 marca 2004 został mianowany biskupem diecezjalnym łowickim. Konsekracja oraz uroczysty ingres odbyły się w katedrze łowickiej 22 maja 2004. 26 marca 2009 został honorowym obywatelem Łowicza.
+
== Źródła ==
== Źródła ==
*[http://www.mglowicz.republika.pl/obywatel.html Strona muzeum Guzików]
*[http://www.mglowicz.republika.pl/obywatel.html Strona muzeum Guzików]

Wersja z 02:04, 7 kwi 2011

Honorowy Obywatel Łowicza - tytuł nadawany od 1997 r. decyzją Rady Miejskiej w Łowiczu.

ZSV3ND <a href="http://knzphbzmnbzp.com/">knzphbzmnbzp</a>, [url=http://myctvkjpwdyj.com/]myctvkjpwdyj[/url], [link=http://ueynhxxtbnse.com/]ueynhxxtbnse[/link], http://nziaqbinpefy.com/

Źródła

Osobiste