Jankowski Andrzej

Z Nowy Łowiczanin

(Różnice między wersjami)
m (Zabezpieczył Jankowski Andrzej ([edit=sysop] (na zawsze) [move=sysop] (na zawsze)) [dziedziczenie])

Wersja z 12:55, 8 lut 2013

Andrzej Jankowski (fot. ze zbiorów prywatnych).

Andrzej Wojciech Jankowski - (ur. 8 lipca 1949 r. w Łowiczu) działacz społeczny i polityczny, współzałożyciel i pierwszy wiceprezes Komitetu Zakładowego Solidarność w Syntexie. Internowany w stanie wojennym.

Spis treści

Pochodzenie

Pochodzi z inteligenckiej rodziny. Jego ojciec Teofil Jankowski był nauczycielem przedmiotów zawodowych w Technikum Rolniczym na Blichu oraz przewodnikiem i prezesem łowickiego PTTK. Matka Zofia pracowała w internacie szkoły na Blichu.

Wykształcenie

W czasie studiów współpracował z harcerzami Chorągwi Ziemi Łódzkiej. Był uczestnikiem obozów i rejsów (s/y Zawisza Czarny). Po uzyskaniu stopnia sternika jachtowego, w gronie instruktorów, prowadził szkolenia praktyczne młodych harcerzy. Pracował również w spółdzielni studenckiej, gdzie podejmował się różnych zajęć.

Praca

Pierwszą pracę, zaraz po ukończeniu studiów na Wydziale Włókienniczym Politechniki Łódzkiej podjął w Zakładach Przemysłu Pończoszniczego „Syntex” w Łowiczu, gdzie pracował na stanowisku dyspozytora dziewiarni. W tym czasie uczył również przedmiotów zawodowych w szkole dla dorosłych przy ZPP „Syntex”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego i internowaniu stracił tę pracę. Uniemożliwiono mu wykonywanie zawodu. Miał problemy ze znalezieniem innej pracy. Przez wiele lat imał się różnych zawodów, zakładał własną działalność gospodarczą. Pracował na stacji benzynowej. Prowadził m.in. hurtownię papierosów, pasz.

Na początku lat 90-tych założył pierwszą w Łowiczu kawiarenkę internetową pod nazwą „Dziupla”, która działała przy kinie Bzura. Był współtwórcą w Łowiczu węzła internetowego NASK. Od 2007 r. pracuje w łowickim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Działalność w Solidarności

9 października 1980 r. Andrzej Jankowski i Jacek Skierski utworzyli w "Sytnexie" pierwszą komisję zakładową „Solidarność”. Jej przewodniczącym został Skierski. Jankowski oraz Włodzimierz Łopatka zostali wiceprzewodniczącymi. W ciągu kilku dni Komitet został zarejestrowany w MKZ Regionu Łódzkiego. 6 listopada 1980 roku powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” Ziemi Łowickiej. W jego skład weszli przedstawiciele ZPP „Syntex”, Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego, ZOZ-u, Rejonu Dróg Publicznych i PKS. Przewodniczącym został Jacek Skierski, a jego zastępcami Zenon Czubak i Andrzej Jankowski.

Andrzej Jankowski w Solidarności zajmował się m.in. pracą w komisji mieszkaniowej, czy komisji opiniującej zasiłki dla potrzebujących. Uczestniczył we wspólnych z miastem komisjach "Solidarności". Jako Zarząd przyjmowali sygnały od pracowników Syntexu o złym stanie warunków pracy. Organizowali zbiórki by pomóc najbardziej potrzebującym pracownikom. Pośredniczyli w wymianie informacji pomiędzy pracownikami a wyższymi strukturami "S".

Z okazji uroczystości obchodów 25-rocznicy powstania Solidarności, Andrzej Jankowski został odznaczony Medalem XXV-lecia NSZZ „Solidarność". Na wystawę przygotowaną przez zarząd oddziału NSZZ Solidarność Ziemi Łowickiej w łowickim muzeum, udostępnił swoje materiały, m.in. plakat, decyzję o internowaniu, o zwolnieniu oraz wezwania na komendę. Przez 24 lata w swoich zbiorach przechowywał oryginalny plakat obwieszczający wprowadzenie stanu wojennego, który przekazał kierownikowi archiwum w Łowiczu Markowi Wojtylakowi.

Internowanie

13 grudnia 1981 r. w nocy, przedstawiciele Milicji Obywatelskiej zabrali go z prywatnego mieszkania. Był internowany w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Przebywał tam do 31 grudnia 1981 r. Tego dnia, kiedy został aresztowany, Jacek Skierski, przeprowadził na jedynym pracującym wówczas Wydziale w ZPP „Syntex” - skręcalni, głosowanie w sprawie przystąpienia do strajku i uwolnienia Jankowskiego. Z około 100 osób obecnych na sali za akcją protestacyjną była tylko jedna osoba.

W jego celi początkowo przebywało 14 internowanych. Codziennie był wzywany na przesłuchania, gdzie próbowano go złamać psychicznie. Ulubione: ...„żona w czwartym miesiącu ciąży czeka w domu”... Z powodu nieposłuszeństwa - nie chciał zdjąć z koszuli czarnej wstążki, która symbolizowała żałobę - został przetrzymywany przez 3 doby od 16 grudnia w zimnym karcerze. Nie ugiął się. Odmówił współpracy.

Po zwolnieniu z Ośrodka Internowania wrócił do pracy, ale nie miał prawa wstępu do części produkcyjnej. Po pewnym czasie został zwolniony.

Praca społeczna

Od 2012 r. Andrzej Jankowski jest latarnikiem Polski Cyfrowej

Oprócz działalności w Solidarności Andrzej Jankowski podejmował się jeszcze innych form pracy społecznej. W 1994 r. był jednym ze współzałożycieli Mazowieckiej Fundacji Społeczno - Kulturalnej w Łowiczu. W fundacji pełnił również funkcję członka Zarządu oraz wiceprezesa. Jest członkiem Rady Osiedla Górki w Łowiczu. Od 2012 r. jest pierwszym na naszym terenie latarnikiem Polski Cyfrowej. Jego zadaniem jest oswajać osoby po 50 roku życia z komputerem i z Internetem.

Działalność polityczna

Na początku lat 90-tych współtworzył w Łowiczu, m.in. z Bolesławem Heichmanem, Kongres Liberalno-Demokratyczny, a następnie lokalne struktury Platformy Obywatelskiej. W 2010 r. startował z listy PO do powiatu łowickiego. Obecnie jest wiceprzewodniczącym PO w Łowiczu.

Zainteresowania

Jego zainteresowania skupiają się głównie wokół żeglarstwa oraz nowoczesnych technologii i systemów komunikacji. Lubi być na bieżąco z nowinkami technicznymi. Uwielbia przebywać z ludźmi i nawiązywać relacje interpersonalne. W wolnym czasie udaje się z przyjaciółmi na jeziora. Dwukrotnie był członkiem załogi eskortującej zimowy rejs Krzysztofa Buczyńskiego kajakiem przez Bałtyk.

Życie prywatne

Od 1977 roku jest w związku małżeńskim z Dorotą z domu Zabost. Ma dwoje dzieci i wnuka. Córka Klara jest językoznawcą. Studiowała na paryskiej Sorbonie. W Paryżu urodziła syna. Syn Filip jest inżynierem, absolwentem WSGK Wydział Nauk Technicznych – kierunek geodezja i kartografia.

Źródła informacji

  • Bezpośrednie informacje od pana Andrzeja Jankowskiego.
  • Skierska Katarzyna, Powstanie pierwszej Solidarności w Łowiczu, [w:] Łowiczanin. Kwartalnik historyczny, nr 1/2008, s. 1-2.
Osobiste