Kaźmierczak Wincenty

Z Nowy Łowiczanin

(Różnice między wersjami)
(Utworzył nową stronę „'''Wincenty Kaźmierczak''' – (ur. 1904 Kiernozia – zm. 5 listopada 1978 ) nauczyciel, działacz społeczno – kulturalny, twórca ludowy, zasłużony badacz i pr…”)
Linia 1: Linia 1:
-
'''Wincenty  Kaźmierczak''' – (ur. 1904 Kiernozia – zm. 5 listopada 1978 ) nauczyciel, działacz społeczno – kulturalny, twórca ludowy, zasłużony badacz i propagator folkloru łowickiego, działacz ruchu turystyczno – krajoznawczego, gawędziarz, założyciel wielu towarzystw i zespołów regionalnych. Kierowca „Wesołego Autobusu”.
+
'''Wincenty  Kaźmierczak''' – (ur. 1904 [http://pl.wikipedia.org/wiki/Kiernozia Kiernozia] – zm. 5 listopada 1978 ) nauczyciel, działacz społeczno – kulturalny, twórca ludowy, zasłużony badacz i propagator folkloru łowickiego, działacz ruchu turystyczno – krajoznawczego, gawędziarz, założyciel wielu towarzystw i zespołów regionalnych. Kierowca „Wesołego Autobusu”.
== Młodość ==
== Młodość ==
   
   
-
Pochodził z rodziny rzemieślniczej. Po ukończeniu 4 klas szkoły powszechnej uczęszczał na praktykę do szewca. Postanowił jednak kontynuować naukę w Państwowej Preparandzie Nauczycielskiej w Skierniewicach, a następnie w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Łowiczu, które ukończył w 1927 r.
+
Pochodził z rodziny rzemieślniczej. Po ukończeniu 4 klas szkoły powszechnej uczęszczał na praktykę do szewca. Postanowił jednak kontynuować naukę w Państwowej Preparandzie Nauczycielskiej w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Skierniewice Skierniewicach], a następnie w [[Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Łowiczu|Państwowym Seminarium Nauczycielskim]] w Łowiczu, które ukończył w 1927 r.
-
W latach 1927 – 1929 odbył służbę wojskową w Szkole Oficerów Rezerwy oraz staż w 10 pp w Łowiczu.
+
W latach 1927 – 1929 odbył służbę wojskową w Szkole Oficerów Rezerwy oraz staż w [http://pl.wikipedia.org/wiki/10_Pu%C5%82k_Piechoty_%28II_RP%29 10 pp] w Łowiczu.
== Praca zawodowa ==
== Praca zawodowa ==
-
Pierwszą pracę podjął w listopadzie 1929 r. jako nauczyciel i kierownik Szkoły Powszechnej w Huminie. W latach 1931 – 1945 pracował w szkole w Goleńsku, gdzie mieszkał z rodziną do 1954 r.
+
Pierwszą pracę podjął w listopadzie 1929 r. jako nauczyciel i kierownik Szkoły Powszechnej w [Huminie]. W latach 1931 – 1945 pracował w szkole w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Gole%C5%84sko Goleńsku], gdzie mieszkał z rodziną do 1954 r.
 +
 
W 1945 r. rozpoczął pracę jako podinspektor do Spraw Oświaty Dorosłych i Kultury w Inspektoracie Oświaty w Łowiczu.
W 1945 r. rozpoczął pracę jako podinspektor do Spraw Oświaty Dorosłych i Kultury w Inspektoracie Oświaty w Łowiczu.
Linia 14: Linia 15:
    
    
Praca i długoletnie zamieszkanie w Goleńsku ukształtowało Kaźmierczaka jako znawcę, odtwórcę i w pewnym zakresie jako teoretyka kultury regionu „Księżackiego”. Tam przyswoił sobie gwarę i  zwyczaje Księżaków, poznał ich mentalność oraz twórczość materialną. Źródłem wiedzy stało się niemal codzienne jego uczestnictwo w życiu wsi.  
Praca i długoletnie zamieszkanie w Goleńsku ukształtowało Kaźmierczaka jako znawcę, odtwórcę i w pewnym zakresie jako teoretyka kultury regionu „Księżackiego”. Tam przyswoił sobie gwarę i  zwyczaje Księżaków, poznał ich mentalność oraz twórczość materialną. Źródłem wiedzy stało się niemal codzienne jego uczestnictwo w życiu wsi.  
-
Umiejętności organizacyjne zaowocowały w działalności pozaszkolnej w pracy z młodzieżą w Kole Związku Młodzieży Wiejskiej. Goleńsko w latach 30. stało się przodującą wsią w powiecie pod względem aktywności społeczno – kulturalnej. Z inicjatywy Kaźmierczaka został zbudowany Dom ludowy w Goleńsku, na ścianie którego znajduje się tablica poświęcona jego współtwórcy.
 
-
Kolejną formą aktywności społecznej Kaźmierczaka była praca w strukturach powiatowych ZNP. Został przewodniczącym Wydziału Pracy Społeczno – Oświatowej, pełnił też funkcję sekretarza w Łowickiej Księgarni Nauczycielskiej .
+
Umiejętności organizacyjne zaowocowały w działalności pozaszkolnej w pracy z młodzieżą w Kole [http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_M%C5%82odzie%C5%BCy_Wiejskiej Związku Młodzieży Wiejskiej]. Goleńsko w latach 30. stało się przodującą wsią w powiecie pod względem aktywności społeczno – kulturalnej. Z inicjatywy Kaźmierczaka został zbudowany Dom ludowy w Goleńsku, na ścianie którego znajduje się tablica poświęcona jego współtwórcy.
-
Działalność związkową kontynuował w czasie okupacji, jako działacz TON. Prowadził tajne nauczanie w Goleńsku i był łącznikiem struktur TON w gminie Jeziorko.
+
 
-
Po wojnie był inicjatorem (razem z S. Mrozem – prezesem ZNP) budowy Domu Nauczyciela w Łowiczu oraz powołania Towarzystwa Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej (którego był pierwszym prezesem). Często odwiedzał macierzystą szkołę, w której wygłaszał prelekcje na temat kultury Księżaków oraz wspominał lata tam spędzone.  
+
Kolejną formą aktywności społecznej Kaźmierczaka była praca w strukturach powiatowych [http://pl.wikipedia.org/wiki/Zwi%C4%85zek_Nauczycielstwa_Polskiego ZNP]. Został przewodniczącym Wydziału Pracy Społeczno – Oświatowej, pełnił też funkcję sekretarza w Łowickiej Księgarni Nauczycielskiej.
-
Był pierwszym po wojnie (16 grudnia 1953 r.) prezesem Zarządu Oddziału PTTK w Łowiczu.
+
 
 +
Działalność związkową kontynuował w czasie okupacji, jako działacz [http://pl.wikipedia.org/wiki/Tajna_Organizacja_Nauczycielska TON]. Prowadził tajne nauczanie w Goleńsku i był łącznikiem struktur TON w gminie Jeziorko.
 +
 
 +
Po wojnie był inicjatorem (razem z S. Mrozem – prezesem ZNP) budowy Domu Nauczyciela w Łowiczu oraz powołania [[Towarzystwo Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej|Towarzystwa Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej]] (którego był pierwszym prezesem). Często odwiedzał macierzystą szkołę, w której wygłaszał prelekcje na temat kultury Księżaków oraz wspominał lata tam spędzone.  
 +
 
 +
Był pierwszym po wojnie (16 grudnia 1953 r.) prezesem Zarządu Oddziału [[PTTK Łowicz|PTTK w Łowiczu]].
== Artysta ==
== Artysta ==
   
   
-
W 1936 r. z okazji 800 – lecia Łowicza Kaźmierczak  zaczął swoje występy  w Polskim Radio, jako gawędziarz z tekstami zaczerpniętymi z tradycji środowiska, a także z własną twórczością w tym zakresie.
+
W 1936 r. z okazji 800 – lecia Łowicza Kaźmierczak  zaczął swoje występy  w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Radio Polskim Radio], jako gawędziarz z tekstami zaczerpniętymi z tradycji środowiska, a także z własną twórczością w tym zakresie.
-
Rozgłos w skali krajowej i zagranicznej przyniósł Kaźmierczakowi Łowicki Zespół Pieśni i Tańca powstały w 1954 r. Do popularności zespołu przyczyniło się Polskie Radio Łódź, organizując przez  szereg lat, w różnych miejscach Polski występy „Wesołego Autobusu”. Kaźmierczak ubrany w łowicki strój był w nim kierowcą „konferansjerem”. Występy otwierał słynnym powiedzeniem „Jak się mota kochane ludziska?”. Z „Wesołym Autobusem” przejechał niemal całą Polskę.  
+
 
 +
Rozgłos w skali krajowej i zagranicznej przyniósł Kaźmierczakowi Łowicki Zespół Pieśni i Tańca powstały w 1954 r. Do popularności zespołu przyczyniło się [http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Radio_%C5%81%C3%B3d%C5%BA Polskie Radio Łódź], organizując przez  szereg lat, w różnych miejscach Polski występy „Wesołego Autobusu”. Kaźmierczak ubrany w łowicki strój był w nim kierowcą „konferansjerem”. Występy otwierał słynnym powiedzeniem „Jak się mota kochane ludziska?”. Z „Wesołym Autobusem” przejechał niemal całą Polskę.  
== Życie prywatne ==
== Życie prywatne ==
-
Jego żona Zofia była nauczycielką i pracowała przez całe życie w Szkole Ćwiczeń w Łowiczu. Mieli syna Janusza – nauczyciel, muzyk, twórca ludowy.
+
Jego żona Zofia była nauczycielką i pracowała przez całe życie w [[Szkoła Ćwiczeń|Szkole Ćwiczeń]] w Łowiczu. Mieli syna Janusza – nauczyciel, muzyk, twórca ludowy.
== Odznaczenia ==
== Odznaczenia ==
Linia 41: Linia 47:
== Źródła: ==
== Źródła: ==
-
* ''“Gdy Polak w Polaku jest orzeł...” rzecz o sławnych Łowiczanach'', praca zbiorowa, wyd. przez UM w Łowiczu, Łowicz 2006, s.
+
* ''“Gdy Polak w Polaku jest orzeł...” rzecz o sławnych Łowiczanach'', praca zbiorowa, wyd. przez [[Urząd Miejski|UM]] w Łowiczu, Łowicz 2006, s.
-
* Sut Czesław, ''Kaźmierczak Wincenty'', materiały biograficzne, rkp.
+
* [[Sut Czesław]], ''Kaźmierczak Wincenty'', materiały biograficzne, rkp.
* ''Zarys Dziejów Kształcenia Nauczycieli w Łowiczu 1786 – 2006'', wyd. przez Koło Absolwentów Zakładów Kształcenia nauczycieli w Łowiczu, Łowicz 2009, s. 94 – 96.
* ''Zarys Dziejów Kształcenia Nauczycieli w Łowiczu 1786 – 2006'', wyd. przez Koło Absolwentów Zakładów Kształcenia nauczycieli w Łowiczu, Łowicz 2009, s. 94 – 96.

Wersja z 13:23, 9 wrz 2011

Wincenty Kaźmierczak – (ur. 1904 Kiernozia – zm. 5 listopada 1978 ) nauczyciel, działacz społeczno – kulturalny, twórca ludowy, zasłużony badacz i propagator folkloru łowickiego, działacz ruchu turystyczno – krajoznawczego, gawędziarz, założyciel wielu towarzystw i zespołów regionalnych. Kierowca „Wesołego Autobusu”.

Spis treści

Młodość

Pochodził z rodziny rzemieślniczej. Po ukończeniu 4 klas szkoły powszechnej uczęszczał na praktykę do szewca. Postanowił jednak kontynuować naukę w Państwowej Preparandzie Nauczycielskiej w Skierniewicach, a następnie w Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Łowiczu, które ukończył w 1927 r. W latach 1927 – 1929 odbył służbę wojskową w Szkole Oficerów Rezerwy oraz staż w 10 pp w Łowiczu.

Praca zawodowa

Pierwszą pracę podjął w listopadzie 1929 r. jako nauczyciel i kierownik Szkoły Powszechnej w [Huminie]. W latach 1931 – 1945 pracował w szkole w Goleńsku, gdzie mieszkał z rodziną do 1954 r.

W 1945 r. rozpoczął pracę jako podinspektor do Spraw Oświaty Dorosłych i Kultury w Inspektoracie Oświaty w Łowiczu.

Działalność społeczna

Praca i długoletnie zamieszkanie w Goleńsku ukształtowało Kaźmierczaka jako znawcę, odtwórcę i w pewnym zakresie jako teoretyka kultury regionu „Księżackiego”. Tam przyswoił sobie gwarę i zwyczaje Księżaków, poznał ich mentalność oraz twórczość materialną. Źródłem wiedzy stało się niemal codzienne jego uczestnictwo w życiu wsi.

Umiejętności organizacyjne zaowocowały w działalności pozaszkolnej w pracy z młodzieżą w Kole Związku Młodzieży Wiejskiej. Goleńsko w latach 30. stało się przodującą wsią w powiecie pod względem aktywności społeczno – kulturalnej. Z inicjatywy Kaźmierczaka został zbudowany Dom ludowy w Goleńsku, na ścianie którego znajduje się tablica poświęcona jego współtwórcy.

Kolejną formą aktywności społecznej Kaźmierczaka była praca w strukturach powiatowych ZNP. Został przewodniczącym Wydziału Pracy Społeczno – Oświatowej, pełnił też funkcję sekretarza w Łowickiej Księgarni Nauczycielskiej.

Działalność związkową kontynuował w czasie okupacji, jako działacz TON. Prowadził tajne nauczanie w Goleńsku i był łącznikiem struktur TON w gminie Jeziorko.

Po wojnie był inicjatorem (razem z S. Mrozem – prezesem ZNP) budowy Domu Nauczyciela w Łowiczu oraz powołania Towarzystwa Przyjaciół Łowicza i Ziemi Łowickiej (którego był pierwszym prezesem). Często odwiedzał macierzystą szkołę, w której wygłaszał prelekcje na temat kultury Księżaków oraz wspominał lata tam spędzone.

Był pierwszym po wojnie (16 grudnia 1953 r.) prezesem Zarządu Oddziału PTTK w Łowiczu.

Artysta

W 1936 r. z okazji 800 – lecia Łowicza Kaźmierczak zaczął swoje występy w Polskim Radio, jako gawędziarz z tekstami zaczerpniętymi z tradycji środowiska, a także z własną twórczością w tym zakresie.

Rozgłos w skali krajowej i zagranicznej przyniósł Kaźmierczakowi Łowicki Zespół Pieśni i Tańca powstały w 1954 r. Do popularności zespołu przyczyniło się Polskie Radio Łódź, organizując przez szereg lat, w różnych miejscach Polski występy „Wesołego Autobusu”. Kaźmierczak ubrany w łowicki strój był w nim kierowcą „konferansjerem”. Występy otwierał słynnym powiedzeniem „Jak się mota kochane ludziska?”. Z „Wesołym Autobusem” przejechał niemal całą Polskę.

Życie prywatne

Jego żona Zofia była nauczycielką i pracowała przez całe życie w Szkole Ćwiczeń w Łowiczu. Mieli syna Janusza – nauczyciel, muzyk, twórca ludowy.

Odznaczenia

  • Srebrny Krzyż Zasługi;
  • Krzyż Kawalerski orderu Odrodzenia Polski;
  • Zasłużony Działacz Kultury;
  • Złota Odznaka Honorowa ZNP;
  • Odznaka Komitetu Radiofonii i Telewizji;
  • inne odznaczenia resortowe.

Źródła:

  • “Gdy Polak w Polaku jest orzeł...” rzecz o sławnych Łowiczanach, praca zbiorowa, wyd. przez UM w Łowiczu, Łowicz 2006, s.
  • Sut Czesław, Kaźmierczak Wincenty, materiały biograficzne, rkp.
  • Zarys Dziejów Kształcenia Nauczycieli w Łowiczu 1786 – 2006, wyd. przez Koło Absolwentów Zakładów Kształcenia nauczycieli w Łowiczu, Łowicz 2009, s. 94 – 96.
Osobiste