Skiełczyński Zbigniew

Z Nowy Łowiczanin

(Różnice między wersjami)
 
(Nie pokazano 12 wersji pomiędzy niniejszymi.)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:skiełczynski.jpg|thumb|right|250px|ks. Zbigniew Skiełczyński]]
[[Plik:skiełczynski.jpg|thumb|right|250px|ks. Zbigniew Skiełczyński]]
-
[[Kategoria:Duchowni]][[Kategoria:Pisarze i poeci]]
+
[[Plik:skiełczynski1243.jpg|thumb|right|250px|Zbigniew Skiełczyński jako młody ksiądz.]]
-
'''Zbigniew Skiełczyński''' (ur. 23 lutego 1942 w [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81owicz Łowiczu], zm. 2004) – duchowny katolicki, autor licznych publikacji traktujących o regionie łowickim oraz jego historii.
+
[[Kategoria:Duchowni]][[Kategoria:Pisarze i poeci]][[Kategoria: Związani z Solidarnością]][[kategoria:Honorowi Obywatele Łowicza]]
 +
'''Zbigniew Skiełczyński''' (ur. 23 lutego 1942 w [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81owicz Łowiczu], zm. 20 lipca 2004) – duchowny katolicki, autor licznych publikacji traktujących o regionie łowickim oraz jego historii. Pochodzi z rodziny rzemieślniczej Adama i Zofii (z Wietesków) Skiełczyńskich. [[Honorowy Obywatel Łowicza]].
-
== Życiorys ==
+
== Nauka i powołanie ==
-
Od roku 1959 był klerykiem w warszawskim seminarium metropolitalnym. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 maja 1965 r. z rąk kardynała [http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Wyszy%C5%84ski Stefana Wyszyńskiego]. Był proboszczem w Górkach Kampinoskich oraz w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Kocierzew_Po%C5%82udniowy Kocierzewie].
+
Po ukończeniu 7 klas Szkoły Podstawowej w Kompinie rozpoczął naukę w Technikum Elektrycznym w [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BByrard%C3%B3w Żyrardowie]. Po dwóch latach postanowił wstąpić do Niższego Seminarium Duchownego, gdzie zrobił maturę. W 1959 r. rozpoczął studia w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%BCsze_Metropolitalne_Seminarium_Duchowne_w_Warszawie Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie], gdzie 27 maja 1965 r. przyjął święcenia z rąk [http://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Wyszy%C5%84ski Kardynała Stefana Wyszyńskiego].
-
Pełnił obowiązki kustosza [[Archiwum i Biblioteka Kapitulna w Łowiczu|Archiwum i Biblioteki Kapitulnej w Łowiczu]], prezesa Oddziału Wojewódzkiego (skierniewickiego) [http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Towarzystwo_Historyczne Polskiego Towarzystwa Historycznego] oraz kapelana więziennego. W okresie stanu wojennego był także kapelanem dla przetrzymywanych działaczy [http://pl.wikipedia.org/wiki/Niezale%C5%BCny_Samorz%C4%85dny_Zwi%C4%85zek_Zawodowy_%22Solidarno%C5%9B%C4%87%22 Solidarności].
+
Już po rozpoczęciu pracy duszpasterskiej postanowił kontynuować studia na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet_Kardyna%C5%82a_Stefana_Wyszy%C5%84skiego_w_Warszawie ATK]. W 1970 r. uzyskał magisterium historii Kościoła, a 2 grudnia 1974 r. obronił doktorat.
-
Dał się poznać jako wyjątkowy wykładowca w [[Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu|Łowickim Seminarium Duchownym]] oraz [[Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Pedagogiczna w Łowiczu|Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej]].
+
[[Plik:honor.jpg|thumb|right|250px|5 dni przed śmiercią ks. Skiełczyński odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza]]
-
W 2004 r. uznając wyjątkowość postaci ks. Skiełczyńskiego radni łowiccy przyznali mu tytuł [[Honorowy Obywatel Łowicza| Honorowego Obywatela Łowicza]].
+
== Duszpasterstwo ==
 +
Przez pierwsze dwa lata po świeceniach był wikariuszem w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Koby%C5%82ka Kobyłce]. Poza tym uczył w punktach katechetycznych w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Nadma Nadmie], [http://pl.wikipedia.org/wiki/Zago%C5%9Bciniec Zagościńcu] i [http://pl.wikipedia.org/wiki/Duczki Duczkach]. Później był wikariuszem we [http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82ochy_%28dzielnica_Warszawy%29 Włochach], w [http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81owicz Łowiczu] i na [http://pl.wikipedia.org/wiki/Targ%C3%B3wek Targówku] w [http://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawa Warszawie].
 +
 
 +
12 grudnia 1981 roku został kapelanem więzienia w Łowiczu. W okresie [http://pl.wikipedia.org/wiki/Stan_wojenny_w_Polsce stanu wojennego] był także kapelanem dla przetrzymywanych działaczy [http://pl.wikipedia.org/wiki/Niezale%C5%BCny_Samorz%C4%85dny_Zwi%C4%85zek_Zawodowy_%22Solidarno%C5%9B%C4%87%22 Solidarności]. W lipcu 1983 r. objął probostwo w [http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3rki_Kampinoskie Górkach Kampinowskich], gdzie pracował przeszło 10 lat.  
 +
 
 +
W 1993 powrócił do Łowicza i został przypisany do nowo utworzonej [[Diecezja Łowicka|Diecezji Łowickiej]]. Początkowo trafił do Bobrownik, a od 1995 do 1998 r. był proboszczem w Kocierzewie.
 +
 
 +
== Pozostałe funkcje ==
 +
[[Plik:grob1.jpg|thumb|right|240px|Pomnik w kształcie księgi na grobie ks. Skiełczyńskiego - [[Cmentarz Emaus]].]]
 +
Po obronie doktoratu pełnił obowiązki kustosza [[Archiwum i Biblioteka Kapitulna w Łowiczu|Archiwum i Biblioteki Kapitulnej w Łowiczu]].
 +
W marcu 1980 r. wyjechał na dwa miesiące do [http://pl.wikipedia.org/wiki/Rzym Rzymu], gdzie miał okazję spotkać się z Ojcem Świętym [http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Pawe%C5%82_II Janem Pawłem II].
 +
 
 +
W 1998 r. zaczął prowadzić zajęcia na [[Mazowiecka Wyższa Szkoła Humanistyczno - Pedagogiczna w Łowiczu|Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno - Pedagogicznej]]. Prowadził seminarium magisterskie a swoich studentów namawiał do pisania prac o Łowiczu. Stał się zarazem rektorem [[Kościół św. Leonarda i św. Małgorzaty w Łowiczu|kościoła akademickiego św. Leonarda]]. Był również wykładowcą w [[Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu|Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu]].
 +
 
 +
Był jednym z założycieli [[Łowickie Towarzystwo Przyjaciół Nauk|Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk]], w którym pełnił funkcję wiceprezesa.
 +
 
 +
Pełnił funkcję prezesa Oddziału Wojewódzkiego (skierniewickiego) [http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Towarzystwo_Historyczne Polskiego Towarzystwa Historycznego].
 +
Od początku powstania Łowickiej Stacji Naukowej MOBN w 1977 r. był wśród członków jej Rady Naukowej.
== Publikacje ==
== Publikacje ==
 +
Ks. Skiełczyński był autorem wielu publikacji, głównie dotyczących historii regionalnej. W ramach działalności w MOBN współtworzył wydawane przez Stację zeszyty historyczne oraz monografię: ''Łowicz. Dzieje Miasta'', wydaną w 1986 r. Przez kilka lat współpracował z redakcją ''Nowego Łowiczanina''.
 +
 +
=== Wybrane dzieła ===
*''Ślub i wesele w więzieniu'' (część tekstu dostępna tu: [http://internowani.xg.pl/index.php?type=article&aid=470] )
*''Ślub i wesele w więzieniu'' (część tekstu dostępna tu: [http://internowani.xg.pl/index.php?type=article&aid=470] )
*''Zalotna łowicka Klio''
*''Zalotna łowicka Klio''
Linia 16: Linia 37:
*''Życie umysłowe w dawnym Łowiczu''  
*''Życie umysłowe w dawnym Łowiczu''  
*''Kościół św. Jana i inne opowiadania''
*''Kościół św. Jana i inne opowiadania''
 +
 +
== Varia ==
 +
* 15 lipca 2004 roku [[Rada Miejska w Łowiczu| Rada Miejska]] przyznała Ks. Skiełczyńskiemu tytuł [[Honorowy Obywatel Łowicza|Honorowego Obywatela Miasta Łowicza]].
 +
* 31 stycznia 2005 r. w Czytelni Głównej MWSH-P zorganizowano wieczór poświęcony Ks. Skiełczyńskiemu
 +
* Został mu dedykowany III tom ''Roczników Łowickich'', wydany w 2006 r.
== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
 +
*[http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Towarzystwo_Historyczne Strona Polskiego Towarzystwa Historycznego]
*[http://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Towarzystwo_Historyczne Strona Polskiego Towarzystwa Historycznego]

Aktualna wersja na dzień 12:19, 30 sty 2012

ks. Zbigniew Skiełczyński
Zbigniew Skiełczyński jako młody ksiądz.

Zbigniew Skiełczyński (ur. 23 lutego 1942 w Łowiczu, zm. 20 lipca 2004) – duchowny katolicki, autor licznych publikacji traktujących o regionie łowickim oraz jego historii. Pochodzi z rodziny rzemieślniczej Adama i Zofii (z Wietesków) Skiełczyńskich. Honorowy Obywatel Łowicza.

Spis treści

Nauka i powołanie

Po ukończeniu 7 klas Szkoły Podstawowej w Kompinie rozpoczął naukę w Technikum Elektrycznym w Żyrardowie. Po dwóch latach postanowił wstąpić do Niższego Seminarium Duchownego, gdzie zrobił maturę. W 1959 r. rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie, gdzie 27 maja 1965 r. przyjął święcenia z rąk Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Już po rozpoczęciu pracy duszpasterskiej postanowił kontynuować studia na ATK. W 1970 r. uzyskał magisterium historii Kościoła, a 2 grudnia 1974 r. obronił doktorat.

5 dni przed śmiercią ks. Skiełczyński odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza

Duszpasterstwo

Przez pierwsze dwa lata po świeceniach był wikariuszem w Kobyłce. Poza tym uczył w punktach katechetycznych w Nadmie, Zagościńcu i Duczkach. Później był wikariuszem we Włochach, w Łowiczu i na Targówku w Warszawie.

12 grudnia 1981 roku został kapelanem więzienia w Łowiczu. W okresie stanu wojennego był także kapelanem dla przetrzymywanych działaczy Solidarności. W lipcu 1983 r. objął probostwo w Górkach Kampinowskich, gdzie pracował przeszło 10 lat.

W 1993 powrócił do Łowicza i został przypisany do nowo utworzonej Diecezji Łowickiej. Początkowo trafił do Bobrownik, a od 1995 do 1998 r. był proboszczem w Kocierzewie.

Pozostałe funkcje

Pomnik w kształcie księgi na grobie ks. Skiełczyńskiego - Cmentarz Emaus.

Po obronie doktoratu pełnił obowiązki kustosza Archiwum i Biblioteki Kapitulnej w Łowiczu. W marcu 1980 r. wyjechał na dwa miesiące do Rzymu, gdzie miał okazję spotkać się z Ojcem Świętym Janem Pawłem II.

W 1998 r. zaczął prowadzić zajęcia na Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno - Pedagogicznej. Prowadził seminarium magisterskie a swoich studentów namawiał do pisania prac o Łowiczu. Stał się zarazem rektorem kościoła akademickiego św. Leonarda. Był również wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu.

Był jednym z założycieli Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w którym pełnił funkcję wiceprezesa.

Pełnił funkcję prezesa Oddziału Wojewódzkiego (skierniewickiego) Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od początku powstania Łowickiej Stacji Naukowej MOBN w 1977 r. był wśród członków jej Rady Naukowej.

Publikacje

Ks. Skiełczyński był autorem wielu publikacji, głównie dotyczących historii regionalnej. W ramach działalności w MOBN współtworzył wydawane przez Stację zeszyty historyczne oraz monografię: Łowicz. Dzieje Miasta, wydaną w 1986 r. Przez kilka lat współpracował z redakcją Nowego Łowiczanina.

Wybrane dzieła

  • Ślub i wesele w więzieniu (część tekstu dostępna tu: [1] )
  • Zalotna łowicka Klio
  • Wieże nad Łowiczem
  • Stan wojenny w Łowiczu na wesoło
  • Życie umysłowe w dawnym Łowiczu
  • Kościół św. Jana i inne opowiadania

Varia

  • 15 lipca 2004 roku Rada Miejska przyznała Ks. Skiełczyńskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łowicza.
  • 31 stycznia 2005 r. w Czytelni Głównej MWSH-P zorganizowano wieczór poświęcony Ks. Skiełczyńskiemu
  • Został mu dedykowany III tom Roczników Łowickich, wydany w 2006 r.

Linki zewnętrzne

Osobiste