Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze "Łowiczanie"

Z Nowy Łowiczanin

"Wesele łowickie" to sztandarowy program zespołu "Łowiczanie"

Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze „Łowiczanie” - Powstało w 1992 roku. Skupia twórców i artystów z regionu łowickiego. Działania stowarzyszenia zmierzają do uchronienia od zapomnienia oraz popularyzacji i krzewienia piękna kultury wsi łowickiej.

Stowarzyszenie Regionalne Wsi Urzecze „Łowiczanie”

Spis treści

Założenia stowarzyszenia

Scena z "Wesela łowickiego"

Głównym założeniem stowarzyszenia jest promocja walorów regionalnych wsi łowickiej i krzewienie jej tradycji z wykorzystaniem do rozwoju społeczno-kulturalnego oraz do rozwoju oświaty regionalnej i turystyki. Ważnym celem jest również integrowanie środowiska, w tym i osób niepełnosprawnych.

Skupia w swym gronie śpiewaków, twórców sztuki ludowej (m.in. wycinankarstwa, hafciarstwa, bibułkarstwa) z Łowicza i okolic. Zapracowuje na swoje utrzymanie działalnością statutową.

Program artystyczny

Sztandarowym programem jest “Wesele Łowickie” dla grup turystów – nowatorska forma atrakcji turystyczno – folklorystycznej. Program ten realizowany jest w urządzonych przez Stowarzyszenie chałupach skansenu w Maurzycach (od 1994 r.) i w Granicy (od 2001 r.) na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Na imprezach "Wesela Łowickiego" od 1994 roku gościło ponad 10 000 turystów ze wszystkich kontynentów.

W programie można również zobaczyć takie widowiska sceniczne jak: „Gałązka jaśminu”, „Łowicka bajka muzyczna” oraz inne programy artystyczno – folklorystyczne, realizowane w zależności od okoliczności: Nocy Świętojańskiej, dożynek, Wigilii lub wydarzeń patriotycznych.

Ważniejsze wydarzenia

Zespół "Łowiczanie" na pocztówce z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Do ważniejszych wydarzeń z życia zespołu ostatnich lat należą:

 • Udział w uroczystościach Niedzieli Palmowej w skansenie w Sierpcu (2006)
 • Pobyt 30-osobowego zespołu w Czerniachowsku w Rosji na Dniach Polski (2006).
 • Reprezentowanie Łowicza na Ogólnopolskich Spotkaniach "O łowicki Pasiak" w Łowiczu z prezentacją fragmentu "Wesela Łowickiego".
 • Nagrania zespołu dla telewizji koreańskiej, holenderskiej i innych stacji zachodnich w ramach filmu o Polsce.
 • Reprezentacja Stowarzyszenia z kołowrotkiem przy nagrywaniu w TVP1 programu pt: "Sekrety Rodzinne" z udziałem Hanny Śleszyńskiej.
 • Wizyta w Radio Łódź na zaproszenie autorów audycji „Zawsze z Tobą" (2007).
 • Oprawa folklorystyczna i puszczanie wianków na Bzurze w Łowiczu w ramach "Nocy Świętojańskiej".
 • Udział 4 - osobowej reprezentacji zespołu w spotkaniu z dziećmi i młodzieżą z Łodzi i okolic z okazji świąt Bożego Narodzenia w Konsulacie Węgierskim w Łodzi na zaproszenie Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w Łodzi. Obecny był też Konsul Honorowy Węgier (2007).
 • Wyjazd autokarem zespołu, wraz z dekoracją i sprzętami łowickimi, oraz z konstrukcją sceniczną do Piaseczna na Jarmark Piaseczyński. Prezentacje na scenie: "Wesela Łowickiego" i „Łowickiej bajki muzycznej". Stoisko twórczości ludowej oraz warsztaty wycinankarstwa i bibułkarstwa w dwóch namiotach stowarzyszenia (2007).

Poza tym zespół bierze udział w takich imprezach kulturowych, jak: dożynki powiatowe, czy parafialne, pikniki parafialne, warsztaty twórczości ludowej dla dzieci szkół podstawowych, zdarza się również, że występują jako oprawa foklorystyczna podczas prywatnych obrzędów weselnych.

Nagrody i wyróżnienia

Stowarzyszenie prezentowało się na wielu przeglądach artystycznych: obrzędów, zwyczajów, gawęd i twórczości ludowej. Uhonorowane nagrodami na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, na Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych “O Łowicki Pasiak” w Łowiczu. Reprezentowało Łowicz na “Dniach Europy” w Colditz (Niemcy), Dniach Polskich w Czerniachowsku (Rosja), Dniu Polskim na Węgrzech.

Patronka

Za patronkę zespołu obrano błogosławioną Bolesławę Lament. 26 listopada 2006 r. w Łowiczu zaprezentowano program patriotyczny pod tytułem "Błogosławionej Bolesławie Lament - Łowiczanie" i wzięto udział w uroczystościach stulecia założonego przez Błogosławioną Bolesławę Lament Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Uroczystość odbyła się w Łowiczu.

Prezes Stowarzyszenia

Teresa Wojda - od 1992 roku. Stypendystka 2000 roku Ministra Kultury i Sztuki, uhonorowana odznakami: Ministra Kultury, "Zasłużony Działacz Kultury”, "Zasłużony Dla Kultury Polskiej", Wolontariusz 2002 roku z dziedziny kultury województwa łódzkiego, nominowana do ogólnopolskiego konkursu “Akcja Akacja”. Zaangażowana jako twórca ludowy z dziedziny bibułkarstwa.

Źródła informacji:

 • strona internetowa stowarzyszenia [1]
 • ulotka informacyjna
Osobiste