Wielec Stanisław

Z Nowy Łowiczanin

(Różnice między wersjami)
Linia 1: Linia 1:
[[Kategoria:Nauczyciele]]
[[Kategoria:Nauczyciele]]
-
'''Stanisław Wielec''' (ur. 12.03.1940 w Strugiennicach gm. Zduny) - nauczyciel, wieloletni wicedyrektor [[Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i
+
'''Stanisław Wielec''' (ur. 12.03.1940 w Strugiennicach gm. Zduny) - nauczyciel, wieloletni wicedyrektor [[Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu|Szkoły Rolniczej na Blichu]], a także kierownik [[Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy|Zespołu Pieśni i Tańca “Blichowiacy"]]. Obecnie kierownik [[Zespół Pieśni i Tańca Masovia|Zespołu Pieśni i Tańca Masovia]].
-
Praktycznego im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu|Szkoły Rolniczej na Blichu]], a także kierownik [[Zespół Pieśni i Tańca Blichowiacy|Zespołu Pieśni i Tańca “Blichowiacy"]]. Obecnie kierownik [[Zespół Pieśni i Tańca Masovia|Zespołu Pieśni i Tańca Masovia]].
+
== Życiorys ==
== Życiorys ==

Wersja z 08:55, 16 mar 2010

Stanisław Wielec (ur. 12.03.1940 w Strugiennicach gm. Zduny) - nauczyciel, wieloletni wicedyrektor Szkoły Rolniczej na Blichu, a także kierownik Zespołu Pieśni i Tańca “Blichowiacy". Obecnie kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Masovia.

Spis treści

Życiorys

Ukończył Szkołę Podstawową w Strugiennicach, a w 1959 roku Liceum Pedagogiczne w Łowiczu. Pracował rok w Szkole Podstawowej w Gaju-Wojewodzy, po czym poszedł do Szkoły Nauczycielskiej do Piotrkowa Trybunalskiego na kierunek fizyka. W 1962 roku podjął pracę w Technikum Mechaniczno - Elektrycznym w Łowiczu. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu. Po 14 latach pracy w technikum przeniósł się do Szkoły Rolniczej na Blichu (1976 rok). W 1978 dyrektor Kaba, powierzył mu obowiązki zastępcy dyrektora, a także kierownika zespołu Zespołu Pieśni i Tańca “Blichowiacy". W szkole pracował do 1988 roku. Obecnie jest na emeryturze i od 2003 prowadzi Zespół Pieśni i Tańca Masovia przy Wyższej Szkole Humanistyczno - Pedagogicznej w Łowiczu.

Życie prywatne

Jest żonaty od 1966 roku, jego żona również jest nauczycielką. Mają dwoje dzieci. Córka Edyta jest nauczycielką na Blichu po SGGW w Warszawie. Syn jest asystentem na UKSW w Warszawie oraz doktorem nauk prawnych, teraz uzyskał tytuł adwokata. Pan Stanisław może się poświęcić swoim zainteresowaniom dzięki żonie.

Działalność w zespołach

Kierował zespołem w latach 1978 - 2001. Zespół Pieśni i Tańca “Blichowiacy" gra mnóstwo koncertów w Polsce, a także za granicą: 3 razy we Francji, trzy razy w Austrii, 3 razy w Niemczech, w USA, Holandii, Rosji i na Litwie. Jest to duże szczęście, ponieważ większość młodzieży pochodzi ze wsi i normalnie nie miałaby możliwości takiej promocji swojego regionu. Od 2003 roku jest współzałożycielem Zespołu Pieśni i Tańca Masovia, gdzie skupiona jest młodzież studencka i chętni, którzy już tańczyli w innych zespołach. Jest to zespół wielopokoleniowy, tańczą, grają i śpiewają w nim rodzice wraz z dziećmi. Zespół ma na swoim koncie koncerty w Polsce, a także za granicą: w Austrii i na Węgrzech. Praca na rzecz zespołów jest pracą społeczną, ale dającą dużą satysfakcję. Pan Stanisław przyczynił się do tego, że jego uczniowie skończyli również szkoły choreograficzne i obecnie prowadzą własne zespoły. Głównym celem zespołów jest promocja folkloru łowickiego. W ich repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni i tańce łowickie, a także utwory patriotyczno-religijne oraz kolędy.

Linki zewnętrzne

Osobiste