Wielec Stanisław

Z Nowy Łowiczanin

Wersja WikiSystemOperator (dyskusja | wkład) z dnia 11:11, 28 sie 2012
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Stanisław Wielec

Stanisław Wielec (ur. 12 marca 1940 w Strugienicach gm. Zduny) - nauczyciel, wieloletni wicedyrektor Szkoły Rolniczej na Blichu, a także kierownik Zespołu Pieśni i Tańca “Blichowiacy". Obecnie kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Masovia.

Spis treści

Wykształcenie

Praca

Pierwszą pracę jako nauczyciel podjął w roku szkolnym 1959/1960 w Szkole Podstawowej w Gaju-Wojewodzy. W 1962 r. rozpoczął pracę w Technikum Mechaniczno - Elektrycznym w Łowiczu. W 1976 roku przeniósł się do Szkoły Rolniczej na Blichu (1976 rok). W 1978, ówczesny dyrektor Kaba, powierzył mu obowiązki zastępcy dyrektora, a także kierownika zespołu Zespołu Pieśni i Tańca “Blichowiacy". W 1998 roku przeszedł na emeryturę.

Stanisław Wielec jest również członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, a także członkiem Komisji Rejonowej i Wojewódzkiej Konkursu Fizycznego.

Działalność w zespołach

Stanisław Wielec podczas XIII Biesiady Łowickiej otrzymał Łowicką Różę w kategorii "Upowszechnianie kultury".

Zespołem Pieśni i Tańca Blichowiacy kierował w latach 1978 - 2001. Zespół pod jego kierownictwem grał mnóstwo koncertów w Polsce, a także za granicą: 3 razy we Francji, trzy razy w Austrii, 3 razy w Niemczech, w USA, Holandii, Rosji i na Litwie.

W 2003 roku założył Zespołu Pieśni i Tańca Masovia przy Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno - Pedagogicznej w Łowiczu. Zespół skupia głównie młodzież studencką, lecz także chętnych, którzy już tańczyli w innych zespołach. Jest to zespół wielopokoleniowy, tańczą, grają i śpiewają w nim rodzice wraz z dziećmi. Zespół ma na swoim koncie koncerty w Polsce, a także za granicą: w Austrii i na Węgrzech.

Praca na rzecz zespołów jest pracą społeczną, ale dającą dużą satysfakcję. Pan Stanisław przyczynił się do tego, że jego uczniowie skończyli również szkoły choreograficzne i obecnie prowadzą własne zespoły. Głównym celem zespołów jest promocja folkloru łowickiego. W ich repertuarze znajdują się tradycyjne pieśni i tańce łowickie, a także utwory patriotyczno-religijne oraz kolędy.

Od 2010 roku jest czynnym członkiem zespołu śpiewaczego Ksinzoki, który skupia głównie twórców ludowych z terenu powiatu łowickiego.

Życie prywatne

Jest żonaty od 1966 roku, jego żona również jest nauczycielką. Mają dwoje dzieci. Córka Edyta jest nauczycielką na Blichu po SGGW w Warszawie. Syn jest asystentem na UKSW w Warszawie oraz doktorem nauk prawnych, teraz uzyskał tytuł adwokata. Pan Stanisław może się poświęcić swoim zainteresowaniom dzięki żonie.

Varia

  • W 2000 roku w wyniku przeprowadzonego plebiscytu przez redakcję gazety samorządowej Łowicz - głosami czytelników zdobył tytuł "Łowiczaka Roku 1999".
  • W 2012 r. otrzymał nagrodę Łowicka Róża, przyznawaną przez powiat łowicki za szczególne osiągnięcia. Stanisław Wielec otrzymał ją w kategorii "Upowszechnianie kultury".

Linki zewnętrzne

Osobiste