Polscy olimpijczycy, wioślarze Kajetan Broniewski i Wojciech Jankowski odwiedzili 4 maja Gimnazjum w Kiernozi, aby opowiedzieć o swoich olimpiadach.

 

– Zostali zaproszeni do szkoły w związku ze szkolnym konkursem wiedzy o olimpiadach, który odbył się u nas 29 kwietnia – mówi organizator konkursu, nauczyciel w kiernoskim gimnazjum Błażej Banachowicz. W konkursie wiedzy trzeba było odpowiedzieć na ponad 22 pytania związane z olimpiadami sportowymi i olimpijczykami. Zwyciężył Hubert Bogucki z klasy I, druga była Justyna Traczyk z klasy II, a trzecia – Michalina Wróbel z kl. I. Wyróżnienia otrzymali: Angelika Drzewiecka (kl. II) i Łukasz Wasilewski (kl. I).

 

Kajetan Broniewski, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Barcelony w 1992 roku w kategorii jedynki, opowiadał o swoich olimpiadach, a także o tym, jak ruch olimpijski stara się dystansować od polityki. – Wiecie dlaczego igrzyska przeprowadzane są w miastach, a nie w państwach? – pytał uczniów. – Dlatego, żeby były one zawsze z dala od polityki, a organizacja bez wskazywania na dany kraj powoduje unikanie tej polityki – odpowiadał Broniewski, który na telebimie pokazywał też historię olimpiad, a także przeprowadzał konkursy wśród uczniów. Towarzyszył mu Wojciech Jankowski, także wioślarz, trzykrotny olimpijczyk, który w Barcelonie w 1992 roku stanął na najniższym stopniu podium w kategorii czwórki ze sternikiem. Warto dodać, że wszystkie wioślarskie wyścigi olimpijskie odbywają się na dystansie 2 kilometrów. Wioślarze nagrodzili laureatów konkursu.

(td)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.