Australia lub Stany Zjednoczone to marzenie niejednego turysty. Należy jednak pamiętać, że aby wyjechać do tych państw, należy posiadać odpowiednie wizy. Kto i w jaki sposób może otrzymać wizy do Australii i USA? W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje.

  1. Wyrobienie wizy do USA
  2. Wizy do Australii – co warto o nich wiedzieć?

Wyrobienie wizy do USA

Aby wyjechać do Stanów Zjednoczonych, obywatele Polski muszą najpierw wyrobić tak zwaną promesę wizową, na podstawie której otrzymają wizę na granicy, po przylocie do tego kraju. Promesa taka jest najczęściej wydawana w kategorii B-1/B-2, czyli w celach turystyczno-biznesowych, zazwyczaj na okres 10 lat jako wielokrotna. Na samej granicy zwykle urzędnik wydaje wizę na pobyt do 180 dni, jednakże czasem może udzielić pozwolenia na pobyt znacznie krótszy. Aby starać się o wyrobienie promesy, najpierw należy wypełnić odpowiedni wniosek.

Każda osoba, która stara się o promesę, ma obowiązek również osobistej rozmowy z konsulem. Zasada ta nie dotyczy dzieci do 14. roku życia oraz osób w wieku powyżej 80 lat. W tym celu należy udać się do konsulatu, po wcześniej umówionym spotkaniu. Rozmowa trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i po jej zakończeniu od razu następuje decyzja o tym, czy promesa zostanie przyznana. Samo spotkanie z przedstawicielem należy odbyć osobiście, natomiast w innych czynnościach, takich jak opłacenie wizy do USA, zorganizowanie spotkania w konsulacie czy wypełnienie wniosku, pomóc może np. Serwis Konsularny https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-usa/.

Warto również wspomnieć o rodzajach wiz do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jest ich bowiem kilka, w tym m.in. wspomniana wcześniej wiza dla wyjeżdżających turystycznie lub służbowo (B-1/B-2), a także dla uczniów i studentów (F-1), tranzytowa (C-1), dyplomatyczna (A-1/A-2), dla inwestorów i przedsiębiorców (E-1/E-2), dziennikarzy (I), sportowców (P) i kilka innych.

Wizy do Australii – co warto o nich wiedzieć?

Również podróż do Australii wymaga złożenia wniosku o wizę. Jako że aktualnie kraj ten zamknął wydział konsularny w Polsce, wnioski papierowe są rozpatrywane przez ambasadę w Berlinie. Wizy do Australii są wydawane jako listy elektroniczne i przesyłane bezpośrednio do Polski pocztą elektroniczną. Podobnie jak w przypadku wiz do USA, organizacją procesu wyrabiania wizy można zająć się osobiście lub skorzystać z pomocy doświadczonego Serwisu Konsularnego, dzięki czemu nie trzeba jechać do Berlina do australijskiej ambasady (więcej informacji jest dostępnych na stronie: https://www.serwiskonsularny.pl/wizy-do-australii/).

Wyróżnia się kilka rodzajów wiz do Australii, w tym m.in. turystyczno-biznesową czy dla osób chcących podjąć pracę w tym kraju.

Komentowanie nie jest możliwe.