Mieszkańcy Mysłakowa, Bednar, Bednar-Koloni, Janowic, Bąkowca i Janówka nie mogą spożywać wody wprost z kranu – zakaz wprowadziła wczoraj, 20 listopada Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łowiczu.

Woda. fot. zastępcze arch. NL

Kierownik Działu Higieny i Ochrony Środowiska w Stacji Marzena Tokowska powiedziała nam, że w badanej wodzie z ujęcia w Mysłakowie stwierdzono ponadnormatywną zawartość ogólnej liczny mikroorganizmów w 22°C po 72 h. Uspokaja jednak, że nie stwierdzono w wodzie najgroźniejszych bakterii w grupy coli czy paciorkowców. Po ocenie ryzyka zdrowotnego, Sanepid dopuścił korzystanie z wody bezpośrednio z wodociągu wyłącznie do celów sanitarno-bytowych.

Zastrzegł, że spożycie wody z tegoż wodociągu może odbywać się wyłącznie po przegotowaniu np. do picia, przygotowania posiłków, potraw i płukania warzyw oraz owoców, do produkcji żywności, mycia naczyń i powierzchni mających kontakt z żywnością.

Sanepid zobowiązał jednocześnie gminę Nieborów do podjęcia natychmiastowych prac na ujęciu mających przywrócić jej prawidłowe parametry. Prace te już trwają.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.