Wydział Prawny, Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi przesłał do starostwa w Łowiczu informację o wszczęciu postępowania w sprawie kontroli legalności uchwały Rady Powiatu Łowickiego podjętej 27 czerwca. Dotyczy ona wynagrodzenia starosty Krzysztofa Figata.

Starosta Krzysztof Figat na sesji Rady Powiatu Łowickiego 27 czerwca.

Informacja dotarła do starostwa drogą elektroniczną w piątek, 6 lipca. Wynika z niej, że nadzór prawny łódzkiego wojewody kwestionuje drugi dodatek specjalny, który rada przyznała staroście za powierzenie dodatkowych zadań – powołując się przy tym na art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych.

Przypomnijmy, że został on ustalony w wysokości 1.800 zł brutto, co uzasadniano pracą starosty w Radzie Muzeum w Łowiczu oraz reprezentowaniem powiatu łowickiego w Związku Powiatów Polskich.

Taką propozycję przedłożył Radzie Powiatu Łowickiego jej przewodniczący Krzysztof Górski, przedstawiając projekt uchwały, która spowoduje, że pomimo nowego rozporządzenia Rady Ministrów obniżającego wynagrodzenia zasadnicze pracowników samorządowych, realne wynagrodzenie starosty – które wynosiło dotąd 12.060 zł brutto zmniejszy się do 12.036 zł, czyli tylko o 24 zł.

Wczoraj, 9 lipca do Urzędu Wojewódzkiego wysłane zostało pismo podpisane przez wiceprzewodniczącą RPŁ Irenę Kolos (przewodniczący Krzysztof Górski przebywa na urlopie), informującą o tym, że najbliższa sesja Rady Powiatu planowana jest w sierpniu (prawdopodobnie 29 sierpnia – przyp. red.).

Jak nam powiedziała sekretarz powiatu Joanna Jaros, jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby wojewoda nie uznał tego typu odpowiedzi, w której podany jest termin, kiedy rada zajmie się daną sprawą.

Jak będzie tym razem – okaże się.

15 komentarzy

 1. Ezopa już wydoili i o korycie nie ma co marzyć.

 2. Stawr0gin

  Ciekawe czy wojewoda Rau byłby taki czujny, gdyby starostą był któryś z panów z lewej części tego zdjęcia.

 3. Iwona z Sobockiej Wsi w gm.Bielawy

  wynagrodzenie starosty to mały problem i do rozwiązania—można obniżyć, ale KORUPCJA urzędniczo-funkcyjna w powiecie, to już jest BIG PROBLEM, a ja nie zauważyłam żadnych pozytywnych działań w kierunku ukrócenia tej korupcji, bo trudno nazwać pozytywnym działaniem skierowanie zawiadomienia do łowickiej PR, która w tej korupcji siedzi od 2015 🙂

 4. Tak jest. O to chodziło pisowi. Sami biorą wysokie nagrody milionowe odprawy a by przykryć ich pazerność wymyslili obniżkę dla samorządowców. Ciemny lud to kupi?

 5. Ten osobnik i jemu podobni nie mają żadnego poczucia wstydu wobec innych, nie mówiąc o etyce.

 6. BRAWO Panie Wojewodo nareszcie ktoś się wziął za łowicki PSL.
  Proponuje 7 tyś brutto.

  • Proponuje aby Pan Wojewoda zaczął obniżać pensje od Siebie
   W 2016 roku zarobił ponad 338 tys złotych czyli 926 złoty dziennie
   Hipokryzja

 7. Pazerny radny Figat z ZSL, nie mylić z przedwojennym PSL. ZSL z samorządu zrobiło sobie KORYTO+. Pracownicy z 40letnim stażem pracy zarabiają u Figata z ZSL 2100 zł brutto, tyle co jako minimum określił polski rząd z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości. Myślę, że uczciwi wyborcy nie zagłosują na PSL.

 8. a co on w tym muzeum robi?

 9. Biedny Pan Starosta, Jak mu zabiorą ten skromny dodatek, to jak on zwiąże koniec z końcem – do pierwszego. Współczuję Panu Panie Starosto!

 10. I jeszcze no niech wojewoda skontroluje co wyczyniaja w oswiacie łowickiej. Jak tną,zabierają, a u siebie zatrudniają i kasą sie obdarowują……..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.