Tej decyzji spodziewano się już od dłuższego czasu. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wygasił mandat burmistrza Głowna Grzegorza Janeczka.

Przypomnijmy, że wojewoda wziął pod lupę działalność burmistrza Grzegorza Janeczka w zarządzie Ochotniczej Straży Pożarnej w Głownie. Zdaniem prawników z Urzędu Wojewódzkiego, złamał on zapisy ustawy antykorupcyjnej, gdyż OSP Głowno, w ich opinii, prowadzi działalność gospodarczą (wynajmuje budynek przy Bielawskiej na sklep oraz sporadycznie strażnicę na imprezy).

Pomimo wielokrotnych wyjaśnień, zarówno ze strony burmistrza, jak i Rady Miejskiej, wojewoda na początku czerwca zwrócił się do rady z wnioskiem o wygaszenie mandatu Grzegorza Janeczka. Radni odwlekali decyzję do lipca, kiedy to ostatecznie nie przychylili się do wniosku wojewody.

Już wtedy było pewne, że Zbigniew Rau, po poinformowaniu o takim zamiarze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wyda w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Dzisiaj, 12 września, do mediów rozesłany został komunikat potwierdzający wydanie zarządzenia i wygaszenie przez wojewodę mandatu burmistrza.

Grzegorz Janeczek od momentu doręczenia mu zarządzenia, ma 30 dni na zaskarżenie go do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Włodarz miasta już w lipcu zapowiadał, że zamierza w tej sprawie skorzystać z przysługujących mu praw.

Do momentu uprawomocnienia się zarządzenia, burmistrz pozostanie na stanowisku.

22 komentarze

 1. Gdzie nasze demokratyczne prawo mieć takiego gospodarza miasta, którego sami w demokratycznych wyborach wybraliśmy? Dlaczego PiS odbiera nam takie prawo! To nietylko problem p. Janeczka, ale również każdego mieszkańca tego miasta i nieważne na kogo glosowaleś, bo z każdym burmistrzem mogą zrobić to samo!

 2. Spokojnie, nie chodzi o burmistrza.Celem jest wykopanie zastępcy i wszystkich z PO przywiezionych do miasta w teczce.

 3. w 2018 roku pan Janeczek dostanie o wiele więcej głosów niz do tej pory. Takimi działaniami PiS tak się pogrąża. ABy tak dalej a znikniecie z przestrzeni publicznej.

 4. To chore!! Tak dobrego gospodarza Głowno jeszcze nie miało. Nigdy nie było tak czysto i ładnie tutaj, nigdy!! Do tych mieszkańców, co na pisiorów głosowali – macie swoją dobrą zmianę!!

 5. Ma gosciu tupet wygaszac mandat komus, kto zostal wybrany w uczciwych demokratycznych wyborach. Swoja droga to wojewoda chyba pomylil kompetencje z sadem.

 6. Nie damy PiS rządzić w Głownie. Ludzie i tak zagłosują w następnej turze wyborów w większości na pana Grzegorza Janeczka na burmistrza Głowna bo zrobił najwięcej dobrego dla Głowna. Jest prawym człowiekiem, kto go zna osobiście to potwierdzi to swoim wyborem w głosowaniu. Lepszy kandydat od niego się dotychczas nie wyłonił. Tymczasowe obowiązki do wyborów może przejąć vice burmistrz.

 7. W lowiczu by sie przydało a pare rzeczy by sie znalazło. Na przykład dogadywanie sie miasta z pelikanem i pieniądze za targowice i to ze nikt o nią nie dba, brak przetargu na opiekuna targowicy, niegospodarność – baseny kaliska, maszt za 100000, koncepcje kosiorka i wiele wiecej.

 8. Niestety, burmistrz kandydował z ramienia PO, a Rau jest mimo wszystko powiązany z PiS.
  Jestem ciekaw kto miałby go zastąpić, skoro ostatnio w II turze pokonał bardzo wyraźnie konkurentkę…

  • Rzeczywiście,nikogo na horyzoncie,a przydał by się menager z odpowiednią praktyką i wykształceniem (nie pedagogicznym ).W poprzedniej kadencji była chociaż jakaś opozycja,a w tej punkt widzenia zmieniła wraz z punktem siedzenia.

   • Tu się nie zgadzam burmistrz zajmuje się nie tylko samym rozwojem miasta ale jest osobą która powinna dbać również o jakość edukacji dzieci czyli również szkoły i dostosowywać je do kształcenia w takich kierunkach w jakich jest zapotrzebowanie w zakładach czy instytucjach w mieście.

   • Powiedziało ciało z grona… Od spraw oświaty jest odpowiedni urzędnik .

   • Ma pan rację w poprzedniej kadencji była opozycja ale stwarzała więcej konfliktów niż działała na korzyść miasta. Teraz konfliktów nie ma jest współpraca i tak powinno być prawidłowo a nie jak wyglądało to dotychczas.

   • Prawidłowo , co burmistrz wymyśli , rada przyklepuje .

   • Ta opozycja która była w poprzedniej kadencji działała na szkodę miasta i wstrzymywała rozwój miasta. Broniła interesów biznesmenów, sklepikarzy którzy nie rozumieją że handel w sklepach na Pl Wolności pada przez rynek na ul.Bielawskiej a nie przez Galerię.

   • Była opozycja również miała głupie pomysły na zlikwidowanie bezrobocia przez tworzenie zakładów które nie dawały pracy ludziom z wykształceniem mechanicznym a takich jest duża część Głowna.

 9. MIESZKANIEC

  TO WOJEWODĘ POWINNO SIĘ ODWOŁAĆ… SKORO ZA TAKIE PIERDOŁY CHCE ODWOŁYWAĆ BURMISTRZA PEWNIE JEST Z DOBREJ ZMIANY…ŻAL DUPĘ ŚCISKA ŻE BURMISTRZ TAK SOBIE ŚWIETNIE RADĘ DAJE…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.