W czwartek, 15 lutego zmarł Jacek Lewandowski z Łodzi, instruktor tańca z ponad 30-letnim stażem, który swoje doświadczenie zdobywał w zespole „Mazowsze”. Miał 59 lat.

Jacek Lewandowski grał na bębenku podczas występu Bańdurki w Łowiczu w 2012 roku. fot. Mirosława Wolska-Kobierecka
Jacek Lewandowski grał na bębenku podczas występu Bańdurki w Łowiczu w 2012 roku. fot. Mirosława Wolska-Kobierecka

Taniec ludowy był jego pracą i pasją. Związany był z wieloma zespołami ludowymi, w latach 2001-2011 z łowickimi Koderkami, których był choreografem.

Był też kierownikiem artystycznym i choreografem powstałego w 2012 roku w Łowiczu Zespołu Pieśni i Tańca Bańdurka, który już nie istnieje, ale wiele osób może go pamiętać z występów w Łowiczu w 2012 i 2013 roku, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folkorystycznego Opoczno.

Jacek Lewandowski był wieloletnim choreografem wielu zespołów pieśni i tańca, takich jak m.in.: opoczyńska Tramblanka, Smardzewianie, Dobroń, Piliczanie z Tomaszowa Maz.

W ostatnich latach był wojewódzkim konsultantem zespołów folklorystycznych w Łódzkim Domu Kultury.

– To był wspaniały specjalista, najlepszy choreograf. Specjalizował się głównie folklorze łowickim – powiedział nam współpracujący z Jackiem Lewandowskim od lat Szymon Mońka – akordeonista z Zielkowic, prowadzący kapelę ludową.

Pogrzeb Jacka Lewandowskiego odbędzie się w piątek 23 lutego o godz. 12.45 na cmentarzu św. Franciszka przy ul. Rzgowskiej w Łodzi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.