„Zero tolerancji dla pedofilii w Kościele” – to temat konferencji zorganizowanej 15 maja wieczorem na Starym Rynku w Łowiczu przez działaczy partii Wiosna, połączonej z projekcją – na przywiezionym ekranie – filmu Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”.

fot. Joanna Pietrzak
fot. Joanna Pietrzak

 
Choć nie były bezpośrednio poruszane kwestie związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego, to akcja wyraźnie wpisywała się w kampanię wyborczą tej partii: wypowiadali się jej kandydaci z naszego okręgu wyborczego: Anita Sowińska, Wiktor Idzikowski, Michał Pietrzaki i Elżbieta Żuraw.

Wiktor Idzikowski odczytał sporządzoną przez Fundację „Nie lękajcie się” listę hierarchów kościelnych, którzy – zdaniem autorów listy – ukrywali lub przenosili do innych parafii księży oskarżanych o pedofilię, bądź nie zgłosili na prokuraturę takich spraw, mając o nich wiedzę. Na liście są też nazwiska biskupów ordynariuszy diecezji łowickiej, dlatego na miejsce konferencji wybrali Łowicz. Chodzi o sprawę ks. Wincentego Pawłowicza, byłego wikariusza parafii w Witoni (okolice Łęczycy), skazanego w 2003 roku.
W spotkaniu w Łowiczu wzięło udział kilkanaście osób, ale zdecydowane większość to organizatorzy i osoby, które przyjechały wraz z nimi, zainteresowanie ze strony mieszkańców Łowicza było znikome.

fot. Joanna Pietrzak
fot. Joanna Pietrzak

66 komentarzy

 1. A Polacy nie pomyślą,ile złego zrobili dla ludzi,kiedy rządzili,tylko wierzą w kłamstwa skompromitowanych aferzystów działających tylko dla swojej prywaty.Dali podwyżki nauczycielom,niepełnosprawnym,emerytom,co zrobili dla rodziny czy aby ukrócić jakąkolwiek aferę?Jak śmią teraz oskarżać PiS o to,co oni robili.Ale mają media,które kłamią bez ograniczeń.Oby Polacy byli mądrzy i widzieli to ich zakłamanie i chorą walkę o władzę dla swojej prywaty.

 2. Zero programu,zero nie skompromitowanych kandydatów,zero tolerancji dla ludzi,którzy się na skorumpowanych aferzystach poznali i w większości wybrali PiS,jedyny program to szkalowanie i oczernianie PiS.Gdyby ta partia,wybrana przez naród była taka,jak tęczowi sługusi obcych wojujący o władzę,aby nachapać się jak najwięcej,nawet szkodząc Polsce,dawno by ich pozamykała.I dobrze by zrobiła,na tyle co tęczowi już nakradli(całe dzielnice i in.)i ile złego zrobili w Polsce.Każde ich słowo w TVN to kłamstwo.Jak im nie wstyd?

 3. Kto mądry to zauważy,że te afery pedofilskie jak i wszystkie inne były za rządów kłamliwej tęczowej koalicji,zaś PiS je eliminuje i rozlicza.Ale Tłusk i jego targowiczanie w kłamstwach nie mają ograniczeń i to,co oni złego robią,odwracają na PiS,tak jak złodziej chcąc od siebie odwrócić uwagę krzyczy:łapać złodzieja!

  • Tak.. szczególnie PiS się afer pedofilskich narozwiązywał i biskupów chroniących pedofili nazamykał

 4. Tolerancja – „wyrozumiałość”, „akceptację” – Słowo oznacza „poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych”. Nawet Ci co mówią w koło o niej LGBT, Weganie, itp. to chcą ją tylko w swoją stronę.

 5. Z tej wiosny to sami homo ? Pytom bo stary już jestem i pojąć nie mogę

 6. Ten film to jeb. manipulacja której większość nie pojmie, obejrzeliście go i macie przed oczami obraz kościoła jako kuźni pedofilii, chorzy frajerzy którzy założyli sutannę gwałcili dzieci pod parasolem SB, nie będę dalej obnażał tej manipulacji, zwoje w waszych marksistowskich łbach by się zagotowały. Katolicyzm w Polsce umarł dawno, gdzieś na początku lat 1970. (dziwna zbieżność z wprowadzeniem Novus Ordo) i od tego czasu tylko mury komunizmu opóźniły destrukcję tworząc swoistą enklawę folkloru, zmieszaną w kremówkowymi wizjami papieża Polaka, wtłaczającego Polskę w eurokołchoz.

  • Teraz jest już po ludzku za późno aby polski katolicyzm był jakąś siłą napędową mogącą przeobrazić Europę. Bez warunkowego powrotu do Tradycji i nieśmiertelnej Mszy Świętej Wszech czasów, bez wyeliminowania fałszywych kultów, bez tytanicznej pracy intelektualnej, przede wszystkim intelektualnej będziemy (jak już nie jesteśmy, mając na uwadze fakt, że wielu z was wierzy w to że ich przodkowie byli małpami i zeszli z drzewa) jakimś kolorytem i odcieniem na lucyferycznej mapie Nowej Religii.

   • Przyziemnie polski ciemnogród objawia się m.in. tym, że słyszę w radio jak jakaś profesor wtłacza teorie,że znaczny % przestępstw pedofilskich popełniają homoseksualiści, ponieważ społeczeństwo ich nie akceptuje i ze strachu przed potępieniem wybiera dzieci, bo łatwiej do nich dotrzeć to dla mnie koniec świata jest teraz, mamy wypożyczalnie rowerów, a nie ma po czym nimi jeździć, w dobie komputeryzacji muszę spędzić najbiedniej 50 min żeby zarejestrować auto, składając bez mała 8 podpisów i mógłbym tak wymieniać, prawie wszystko tu jest gówno warte razem z tym zusem i vatem.

   • Krzywdę robią ludzie ludziom, nie Bóg który dał nam tu na ziemi wolną wolę. Czy znalazłeś kiedyś czas by poznać jego słowo w piśmie? Czy jesteś wobec siebie sam karny i wstrzemięźliwy? Bóg kocha rodzinę, miłuje spokój nie chaos czy emocjonalne żądze.

 7. No to teraz łyso wyborcom PO-PSL. Chcieli zablokować ustawę PISu o zaostrzeniu kar dla pedofili. To jest szczyt obłudy. Kto jeszcze na nich głosuje pytam się? Ameby???

 8. Za czasów PO_PSL nikt nie walczył z pedofilami w Kościele. Czyżby kolejna gra polityczna partii niemieckiej żeby obrzydzić Polakom jeden z fundamentow polskości katolicki Kościół. Bardzo nieładnie. Wszystko zostanie w Sądzie Ostatecznym rozliczone. Proszę się nie martwić o księży pedofilii, oni też odpowiedzą jak i inni których nie zdążył Wszechmogacy dopaść… Niech się tęczowi sobą zaintetesują

 9. Z taką samą zawziętością powinni dążyć do skazania winnych w aferach PO-PSL i SLD,ale przecież to oni wojują mamiąc ludzi,jakby jeszcze za mało zła narobili.

 10. Pani Kaju Neron pisał piękne poematy,być może bez błędu .A kim był być może pani wie.Z pozdrowieniami wnusiu albo prawnusiu.

 11. Ludzie macie swój rozum więc patrzcie 2 kroki do przodu.
  O co chodzi ?
  Żeby zdyskredytować wiarę, kościół itd.
  Co w zamian? Min to o czym mówił Paweł Rabiej w swoich słynnych słowach.
  Nie bronię księży pedofilów powinni za to odpowiedzieć ale Ludzie zastanówcie się do czego ta nagonka na kościół ma doprowadzić.

  • wystarczy tyle

   Ma doprowadzić do skazania winnych zarówno przestępstw jak i ich tuszowania oraz do odstraszenia innych kościelnych pedofilów od molestowania dzieci.

 12. Nie wszyscy księża to pedofile,co przed wyborami ta klika działająca na szkodę Polski próbuje wmówić.Oni już się okazali,tylko w aferach i kłamstwach.Wiara czyni ludzi lepszymi,ale niektórzy to dopiero”jak trwoga to do Boga”.A po co guru działający dla dobra Niemiec brał ślub kośc.po tylu latach ,przed wyborami?Precz z wykolejoną wiosną!

 13. Pedofili powinny sądżć sądy a nie biskupi Tylko ja na nasze sądy bym nie liczył.Pan Biedroń obiecuje w swoim programie wizytę u lekarza specjalysty w okresie nie dłuższym niż trzydzieści dni .Więc będziemy mieli załatwioną eutanazje zbiorową jak za czasuw Nerona.Nailepiei niech wszyscy robią to do czego się nadaią.Biedroniwi proponóie aktorstwo.

 14. Dlaczego tak “dociekająca prawdy” Wyborcza akcja „Wiosny” nie wyemitowała filmu o pedofilii z dworca centralnego w Warszawie? Był swojego czas na youtube i został usunięty. Do wiarygodności jest im bardzo daleko. A były prezydent Słupska – R. Biedroń nie wykazał się walką z pedofilią.

 15. Były żołnierz

  Ksiądz Wincenty P. został prawomocnie skazany w roku 2003 za molestowanie pięciu ministrantów we wsi Witonia pod Łowiczem na karę trzech lat pozbawienia wolności. Kuria zapewniała, że gdy zapadnie prawomocny wyrok, biskup Andrzej Dziuba postanowi, „czy suspendować kapłana w trybie administracyjnym, czy też zdecyduje o tym sąd kościelny. Może też w ogóle nie ingerować w tej sprawie”.
  Po wyjściu z więzienia w 2006 roku został proboszczem w Krasnosiłce pod Odessą na Ukrainie, gdzie prowadził rekolekcje i opiekował się ministrantami.

 16. Kto to jest ten starszy gość w okularach, z tyłu tej całej grupy?

  • sodomia i ...

   Oficer prowadzący grupę z kinem objazdowym po wioskach i miasteczkach.Gdzie i za jaką kasę zebrali tych ludzi w liczbie 6 osób.

 17. Jak się uwzięli na ten Kościół. Nie wszyscy księża to pedofile. Ludzie opamiętajcie się. Co jeszcze wymyślą żeby obrazić Matkę Boską. Tęcza banany. Na te diabelskie sztuczki tylko egzorcyzmy

  • Matka Boska kocha wszystkich. Tęczowych też…

  • Matka Boska to nie to samo co kościół. To tak jakbym powiedziała, że obrażasz drzewo gdy stwierdzisz, że HUBA na drzewie to “pasożyt”…
   To jest właśnie fanatyzm religijny…wmawianie wszystkim, że Bóg i kler są nierozłączne. Bóg istniał i istnieje niezależnie od tej instytucji…

   • Czy ktoś Cię zmusza do uczęszczania do kościoła, przyjmowania sakramentów, itd? Odpowiedź brzmi NIE. WIEC SKORO JESTEŚ TAKA TOLERANCYJNA TO SZANUJ TAKZE LUDZI WIERZACYCH.

   • Jesteś chyba zaokiennica.

 18. Ludzie, przejrzyjcie na oczy. Nie trzeba lubić Biedronia, ale można zgadzać się z jego poglądami. Facet nie robi nikomu krzywdy w przeciwieństwie do panów w sukienkach. Skończmy z tą czarną mafią raz na zawsze.

  • Z tego co wiem Pan Biedroń miał założoną niebieską kartę przez swoją matkę – był nawet o tym reportaż w Polsko języcznym TVN-ie. Poczytaj poczytaj i dopiero się wypowiadaj.

   • A doczytaj też dlaczego tak się stało. Wychowywał się w patologicznej, pijackiej rodzinie. Kochał matkę i ojca i nie wiedział po czyjej stanąć stronie. Gdy stanął po stronie ojca, matka złożyła zawiadomienie. Szybko je wycofała, a sprawa została umorzona. Nie ciąży na nim żaden wyrok.

  • Głowę dajesz,że on taki porządny,a może trzeba mu lekko koło doopy poprawić.

   • A może by tak poprawić najpierw twoją pisownię. A jeśli chodzi o dupę, to niech się każdy martwi o swoją.

 19. Popieram PiS. Precz z wiosenną mafią

 20. Popieram Wiosnę! Precz z mafią kościelną i pisowską!

 21. i dobrze kazdy powinien pbejrzec co kler wyprawia . Mozimy zdecydowanie NIE dla klechow !!!!

  • Odwagi Szanowni

   Nie oddam głosu na Wiosnę, ale mam prośbę do Was. Odwagi – jeśli deklarujecie wybór religii lub etyki w szkole dziecka, zróbcie to świadomie. Nie kryjcie za idiotyzmami w stylu “bo tak wypada”, “co powiedzą inni”, “jak dziecko zniesie wykluczenie”. To tylko wymówki. Obserwuję rosnąca liczbę młodych ludzi poza lekcjami religii. reszta na religii nudzi się okropnie. Nieliczni słuchają katechety z uwagą. Pokażcie, że można. U mnie syn nie poszedł do bierzmowania, a córka nie pójdzie nawet do komunii. Oboje oczywiście nie są na religii. Co więcej, nie są w tym osamotnieni. Do dzieła.

 22. Stachu ze stachlewa

  Podobno Sekielskie biorom sie za nakrencenie filmu o SKOKACH bujta sie pisiory

 23. Co was – idiotycznie komentujących obchodzi ilość radiowozów, czy to kto dał pozwolenie? Powinno was obchodzić dlaczego nikt nie reagował na wyczyny tego “księdza”- dlaczego pozwalano mu na więcej… Dlaczego biskup nie walnął pięścią w stół i nie spowodował wywalenia tego człowieka ze stanu kapłańskiego. Woleliście udawać, dalej dawać na tacę i finansować podróże z dziećmi… Ohyda.

 24. Precz z Wiosną!W szkołach jest wybór między religią a etyką i jedna osoba na sto wybiera wtulę,reszta religię,,więc niech się zajmą leczeniem swoich zboczeń a ludziom dadzą spokój.

  • Właśnie, precz ze zbokami ze szkół ! Dość finansowania tego z publicznych środków.

  • Faktycznie, lepiej wybrać religię… oby twoje dzieci nie trafiły na dającego ciumka i wkładającego palec do…

  • Rozumiem Jolu, że potrafisz podać źródło danych. 1 osoba na 100 wybiera etykę, tak? To ciekawe dlaczego w szkole mojego syna w małym, konserwatywnym miasteczku połowa uczniów nie chodzi. W Warszawie licea z połową uczniów poza religią to już dość częsta sytuacja. Zatem chyba Twoje dane się nie bronią. Chyba, że odnosisz je do podstawówki, w której za uczniów wyboru dokonują rodzice, bo tak wypada, bu wstyd przed innymi, bo wreszcie nauczyciele sugerują to z uwagi na brak etyki lub problemy kadrowe.

 25. Jaka to wiosna?Chyba rozwiązłość i wynaturzenie.Jak są homo,niech sobie będą,ale nie propagują zboczeń i nie narzucają innym.Kto by chciał,żeby jego dziecko(przypadki losowe)wychowywali geje lub lesbijki?

  • Masz rację, lepiej żeby to zrobił ksiądz.

  • Geje – Elton John, Fredy z Queen, George Michael (masa innych) – jakoś nie wyrzucacie ich płyt z domów i nie wyłączacie radia jak są grane ich piosenki, nie mówiąc o tym, że Last Christmas leci w każdym katolickim domu, więc śpiewa wam gej. kilku naszych królów też miało takie skłonności, podobnie spora liczba papieży. Co więcej autor fresków w Kaplicy Sykstyńskiej i Piety w Kaplicy św. Piotra to gej Michał Anioł (poczytajcie jego życiorys). Jakoś fresków nikt nie zamalował, a Piety nie rozbił. Gej to nie ułomność i zagrożenie. Zboczeńcem może być każdy.

  • Uzupełniając – z raportu o polskich użytkownikach internetu wynika, że strony XXX (s sexem) są w ścisłej czołówce najchętniej odwiedzanych, więc korzystają z nich nie tylko geje, którzy stanowią w Polsce mniejszość. Najobrzydliwsze gwałty popełnili hetero – ostatnia sprawa z okolic Olsztyna, chyba 2 lata temu, zbiorowy gwałt na zniewolonej dziewczynie. Sprawcy hetero. Matka topiąca dzieci w beczce hetero, matka Madzi z Sosnowca hetero. Dajcie do cholery twarde dane o tym mitycznym związku pomiędzy orientacją a sprawstwem, albo idźcie się uczyć dyskursu.

  • I jeszcze jedno do Anonima – nikt Ci niczego nie narzuca. Jak może? Od tego czy geje przejdą ulicą, czy ktoś pacnie Matce Boskiej tęczę nie pójdziesz do łózka z sąsiadem. Z tym się rodzisz, albo nie. Weź się dokształć, proszę. Poza tym nawiązując do listy gejów w muzyce i sztuce, mogę wypisać więcej przykładów, ale mało tu miejsca. Odpowiadając na Twoje pytanie – nie miałbym nic przeciwko nauczycielowi gejowi lub les. Podobnie jak przeciwko hetero. Chciałbym jednak nauczyciela mądrego, dobrze uczącego. To w mojej ocenie ma sens w szkole.

 26. Kończy się świat. Żeby tak to się rozpanoszyło. Za PO-PSL spałowaliby i oblali wodą jak górników

  • Odwagi Szanowni

   Nie oddam głosu na Wiosnę, ale mam prośbę do Was. Odwagi – jeśli deklarujecie wybór religii lub etyki w szkole dziecka, zróbcie to świadomie. Nie kryjcie za idiotyzmami w stylu “bo tak wypada”, “co powiedzą inni”, “jak dziecko zniesie wykluczenie”. To tylko wymówki. Obserwuję rosnąca liczbę młodych ludzi poza lekcjami religii. reszta na religii nudzi się okropnie. Nieliczni słuchają katechety z uwagą. Pokażcie, że można. U mnie syn nie poszedł do bierzmowania, a córka nie pójdzie nawet do komunii. Oboje oczywiście nie są na religii. Co więcej, nie są w tym osamotnieni. Do dzieła.

 27. Wiosna cieplejszy wieje wiatr Wiosna wiosna wkoło…

 28. Jacy oni dobroduszni. Pewnie swoich dzieci nie mają

 29. Kto im dał pozwolenie?

 30. Łowiczanie lubią wszystkich ,tylko są ludżmi inteligentnymi.

 31. Więcej było radiowozow w okolicach Starego Rynku niż ludzi. Ludzie z Łowicza chyba nie lubią Biedronia.