Zgodnie z zapowiedziami premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów samorządowych. Pierwsza tura odbędzie się 21 października, a druga dwa tygodnie później, czyli 4 listopada.

Rozporządzenie w sprawie terminu jesiennych wyborów samorządowych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Decyzja musiała zostać ujawniona przed 16 sierpnia.

Fot. arch. NŁ
Fot. arch. NŁ

Premier ogłaszając decyzję o wyborach samorządowych odrzucił dwie inne potencjalne daty. Pod uwagę brane były terminy 28 października oraz 4 listopada.

W związku z ogłoszeniem przez premiera decyzji o wyborach, partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i wyborcy mogą tworzyć komitety wyborcze.

Dla osób startujących w wyborach najbliższą ważną datą w kalendarzu wyborczym będzie 27 sierpnia. Do tego dnia komitety będą musiały zgłosić komisarzom kandydatów na radnych.

To umożliwi im zbieranie podpisów i rejestrację list. Termin minie 17 września o północy.

Do 26 września możliwe będzie zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz PKW przyzna numery list do sejmików wojewódzkich, a potem powiatów.

8 komentarzy

 1. Dobrze, że wyprowadziłem się z tego miasta 🙂 Gospodarka, ekonomia, rozwój leży odłogiem .
  Liczba mieszkańców spada z roku na rok . Zwłaszcza młodych , wykształconych , do tego emigracja przeważnie w kierunku UK . Brak perspektyw/planów rozwoju gospodarczego miasta i realnego wdrażania je w życie , niestety . Jedynym Burmistrzem , który zrobił coś z gospodarką Łowicza i miał ku temu chęci , siłę i wykształcenie był Jabłoński .

 2. Panie Stefanie nie wprowadzaj w błąd ludzi, stabilnym rozwojem nazywasz zadłużenie miasta, brak koncepcji rozwojowych, nieudolność w planowaniu i przebiegu inwestycji, niegospodarność, kolesiostwo, protekcjonizm itd. Zgadzam się ,że czas na zmiany w koalicjach, starostwie – przyda się ale i w ratuszu też po 12 latach rządów Kalińskiego z Pis-em.

 3. Łowiczanie do urn! Odsuńmy od władzy w powiecie nieudolną koalicję PSL-PO-Porozumienie Łowickie! Wybierzmy mądrze. Wybierzmy doświadczenie i stabilny rozwój gwarantowany przez K.J.Kalińskiego.

 4. Nie wprowdzajcie ludzi w błąd!
  Termin rejestracji list kandydatów na radnych mija już 16 września a nie jak piszecie 17 września 2018r.Nie piszecie najważniejszego,
  że termin zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa 27 sierpnia 2018r.Ogarnijcie się i poprawcie ten tekst.Komisarz nie rejestruje kandydatów na radnych!

 5. Kaliński wygra.

 6. Gedek na burmistrza!!!!!!Dyl na wice!!!!