Sąd Okręgowy w Łodzi 20 września wydał nieprawomocny wyrok w sprawie o prawo własności świetlicy wiejskiej w Gzince w gminie Łyszkowice, pomiędzy Urzędem Gminy Łyszkowice a OSP w Gzince.

OSP Gzinka w gminie Łyszkowice
OSP Gzinka w gminie Łyszkowice

Sąd oddalił pozew złożony przez wójta Adama Rutę i przyznaje prawo własności do strażnicy strażakom z Gzinki.

Przypomnijmy, że gmina Łyszkowice na zakup działki, na której stoi strażnica oraz na jej budowę przeznaczyła przeszło 700 tys. zł. Stało się to, kiedy wójtem gminy był Włodzimierz Traut. Chociaż to gmina poniosła koszty, właścicielem aktu własności została Ochotnicza Straż Pożarna w Gzince, która ma statut stowarzyszenia.

Obecny wójt Adam Ruta w 2015 roku postanowił uregulować stan prawny działki, w tym celu spotykał się z zarządem OSP, chcąc, aby ten zgodził się przekazać akt własności gminie. Walne zgromadzenie OSP, opierając się jednak na dwóch ekspertyzach prawnych, nie zgodziło się na takie rozwiązanie.

W złożonym do sądu pozwie wójt chciał uzyskać od pozwanych zobowiązanie do przekazania mienia gminie albo o zapłatę (teraz nieruchomość wyceniana jest na ok. 550 tys. zł). Proces ruszył w styczniu tego roku.

Sąd oddalił powództwo gminy. Zasądził też od gminy kwotę 14.417 złotych dla OSP w Gzince, tytułem zwrotu kosztów procesu. Wcześniej gmina zapłaciła już 21.314 zł za wytoczenie powództwa.

Wójt Adam Ruta od razu po otrzymaniu uzasadnienia wyroku zapowiedział apelację. Obie strony są przekonane o swojej racji – OSP Gzinka dysponuje 2 ekspertyzami prawnymi przyznającymi jej rację, wójt natomiast powołuje się na wcześniejsze wyroki NSA w analogicznych sprawach.

17 komentarzy

 1. Na każdego cos sie znajdzie , zanalazlo sie na Trauta znalazło na klimkiewicza … Spróbujcie nie głosować na ,,milicjnta” a pałka i miejsce na ławie oskarżonych pewne !

 2. 21 października powiedzmy Panu Rucie stanowcze nie !!!!!My chcemy inwestycji,nowych miejsc pracy gmina ma potencjał do rozwoju ekonomicznego a my jesteśmy w czarnej du..e

 3. eSBek zawsze bedzie eSBekiem nie człowiekiem !!!

 4. Ruta to czkwana bestia, która sama żarła z koryta aż się roztyła i wydęła a i swoim stadzie żryć dała.Cała sitwa PSL-owska pod lupę prokuratora!!!

 5. Do Wyborcy!Zwroty,,ty”.,,tobą”piszesz małą literą,zaś slowo,,Wojta,,”wielką.Przyszła mi do głowy taka myśl:,,nie byłoby świń przy korycie,gdyby nie barany przy urnach”.Pozdrawiam.

  • barany przy urnach jak najbardziej trafne określenie, świnie przy korycie również. Tu cię popieram w 100% i nie sposób się z tym z tobą zgodzić bo do koryta ich sporo.Pozdrawiam.

 6. Każdy kandydat na Wójta powinien ujawnić swoje długi i dopiero byśmy zobaczyli w jakim celu startuje do wyborów, a są tacy co nawet mają sprawy sądowe. Może by tak zrobili jakieś spotkanie wyborcze i można by im zadać pytanie a może się boją i chcą uniknąc niewygodnych pytań.

 7. Dzięki swojej mściwości , Ruta z naszych podatków tylko w jednej sprawie dotyczącej strażnicy utopił 35 731 złotych .To praktycznie tyle ile wynosi fundusz solecki dla miejscowości Łyszkowice na 2019 rok.Przez całą kadencje tych spraw było więcej, sprawa poganiała sprawę . Ciągle z kimś wojuje . Wydaje mi się ,ze za jego mściwość względem mieszkańców gminy należny podziękować 21 października w wyborach, tak jak całemu komitetowi Razem Dla Gminy Łyszkowice

  • To przypomnij sobie ile spraw sądowych miał dzięki Bogu i ludziom były już wojt i porównaj te kwoty.Dla przypomnienia też lewe ,groszowe delegacje na które się połączył!

   • To nie dzięki Bogu i ludziom tylko dzięki grupie ,która chciała zapewne przejąć władzę by pomóc wpływowym kolegom.

  • Masz rację już dziś zapowiada , że zniszczy osobę ,która zostanie wójtem.(groźby karalne?)

  • Prawda.W każdym widzi potencjalnego bandytę ,a sam siebie uważa za kryształowego.Czas pokaże czy tak jest.

 8. To sie pytam jakim prawem były Wójt finansował budowe strażnicy z pieniędzy podatników nie będąc właścicielem działki. To sprawa dla Prokuratora którą powinien skierować najpierw obecny Wójt.

  • Święta racja!A zapewne właściciel zażąda od druhów kasę za dzierżawę i będzie kasa do podziału.

  • Strażnica jest właśnie dla podatników,proszę nie straszyć prokuratorem bo być może jeszcze usłyszymy o sprawkach obecnego wójta.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.