Rowerzyści, piechurzy i kajakarze biorą udział w sobotnim XV rajdzie “Szlakiem bojowym 10 Pułku Piechoty”. W trasy wyruszyło łącznie kilkadziesiąt osób.

Rajd rowerowy i pieszy wyruszył ze Starego Rynku w Łowiczu
Rajd rowerowy i pieszy wyruszył ze Starego Rynku w Łowiczu

Trasa rowerowa o długości ok. 30 km przebiega przez: Arkadię, Nieborów, Bednary, Kompinę i Zabostów.

Trasa piesza o długości ok. 10 km oraz spływ kajakowy rozpoczną się w Łowiczu, a zakończą w Kompinie.

Po zakończeniu rajdu uczestników spływu i trasy pieszej zabierze do Łowicza autobus.

Przed rozpoczęciem rajdu, na cmentarzu katedralnym w Łowiczu delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie dowódcy 10 pp. Mariana Krudowskiego oraz zapaliła znicze na grobach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.

W Nieborowie i Bednarach uczestnicy odwiedzą żołnierskie mogiły na których zapalą znicze. Główne uroczystości odbędą się na cmentarzu wojennym w Kompinie, gdzie spoczywa najwięcej żołnierzy „Dziesiątki”.

Po części oficjalnej przewidziane jest ognisko z kiełbaskami, wojskowa grochówka oraz konkursy sprawnościowe z nagrodami.

Celem rajdu jest uczczenie 79. rocznicy bitwy nad Bzurą ze szczególnym uwzględnieniem udziału w tej bitwie łowickiego pułku. Organizatorem jest: PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Urząd Gminy w Nieborowie.

4 komentarze

  1. Kajakarze, komentarz typowo polityczny. W regulaminie uroczystości rozpoczynały się o godz. 13.00 i tak zostały opóźnione o pół godziny, bo jak się dowiedziałam czekano na Was. Ale dajmy sobie z tym spokój z szacunku dla tych co walczyli i ginęli za Ojczyznę. Moim zdaniem bardzo udana impreza. Dziękuję że mogłam w niej uczestniczyć.

  2. W imieniu wszystkich kajakarzy serdecznie dziękujemy, za to że nie mogliśmy od początku uczestniczyć w uroczystościach na cmentarzu w Kompinie. Potem okazało, burmistrz nie mógł czekać, bo spieszył się na inną imprezę, gdzie też sobie chciał strzelić sweet focię, i dlatego uroczystość zaczęła się bez nas. Nie przypominam sobie, aby burmistrz był na uroczystościach rok temu, czy dwa lata temu. Zawsze uroczystosci zaczynały się kiedy do mety dotarły wszystkie grupy. Popłynęliśmy tam w jednym celu, aby oddać hołd wszystkim poległym w Bitwie nad Bzurą.
    PTTK dziękuję za jak zwykle super imprezę.