W Galerii Browarna w Łowiczu od dzisiaj, 27 kwietnia, można oglądać wystawę “Jan Dziędziora. Postać milcząca”, a w niej prace legendarnego artysty czasów PRL – obrazy i rysunki.

Na wernisażu o życiu i twórczości Jana Dziędziory w dużym skrócie opowiedział Andrzej Biernacki. Przypomniał, że Jan Dziędziora był jedną z czterech głównych postaci środowiska warszawskiego Arsenału (obok Jacka Sienickiego, Jacka Semplińskiego i Barbary Jonscher). Tak jak całe to środowisko, protestował przeciwko sztywnym ramom oficjalnie panującego socrealizmu, który szybko stał się tandetą, ale także przeciwko powszechnie przyjętemu pojęciu piękna. W centralnym miejscu stawiał człowieka, ale dalekiego od idealizacji i pomnikowości. Interesowały go anonimowe postacie często uważane za najniższe warstwy społeczne, pozbawione głosu w publicznym dyskursie. Dorobek Jana Dziędziory, oprócz kategorii czysto estetycznych, można też rozpatrywać pod kątem etycznym – jako postawę osoby niezłomnej.

Wśród gości wernisażu znaleźli się m.in. uczniowie Jana Dziędziory – Wiesław Kędzierski (który miał też duży udział w zorganizowaniu tej wystawy) i Dariusz Bartosiewicz.

Wystawę można oglądać w Galerii Browarna do końca maja w czwartki, piątki i niedziele w godzinach 16-18.

3 komentarze

  1. Wszystko dobrze tylko Pan Andrzej w swojej ulubionej artystycznej dziedzinie czyli krytykanctwem jakoś osłabł … Burmistrza nie krytykuje ,ze Śmigierą nie polemizuje , na blaszaki po jednostce nie pluje …zestarzał sie czy co ? ?

  2. Dzieje się… normalnie Dziędziora porywał tłumy za PRL.. ten jego krzyk sprzeciw ujęty w barwach.. tak odmiennych od socrealizmu..tu delikatne muśnięcie pędzlem, patrzymy obok drastyczny akcent zaznaczony przez artystę prawie równemu wciąż młodemu Andrzejowi Biernackiemu.. trzeba znać ten kunszt.. trzeba wyczytać w tych obrazach te barwy walki… prawie jak w książce.. Moczara

    • Z dość pokracznego pańskiego wynurzenia można między wierszami znaleźć jedną myśl jasną – ma Pan coś ciekawego do zaoferowania w zamian. Cóż to?