Większość z nas ma już serdecznie dosyć chodzenia w maseczkach zasłaniających usta i nos. Nosimy je, bo wiemy, że mogą ograniczać rozsiewanie przez nas wirusa (gdybyśmy, nieświadomie, byli nosicielami), ale wiemy też, że dla nas samych nie jest to najlepsze. Gdy kilka dni temu rozmawialiśmy z Wami na ulicach, pragnienie odrzucenia maseczek było już powszechne.

Panie Anna, Ula i Barbara mówiły nam, że zasadniczym minusem noszenia maseczek jest to, że nie widać w nich, że ludzie się do siebie na ulicach uśmiechają. fot. Agnieszka Antosiewicz

Czy jest szansa na to, że to się szybko zmieni? Czy będziemy mogli pojawiać się w przestrzeni publicznej bez maseczek na twarzy? Wiele wskazuje, że tak. Dziś minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapowiedział w rozmowie z dziennikarzem Polsat News, że będzie mógł to zakomunikować, wraz z premierem, na konferencji prasowej. Według niego są w Polsce już tylko trzy województwa, w którym to może okazać się na razie niemożliwe, ale na pozostałym terenie sytuacja na to powala, bo wskaźnik przenoszenia zakażeń jest równy lub mniejszy od jednego.

Łódzkie nie należy do województw najbardziej zagrożonych, ostatniej doby nie było tu nowych zakażeń. Tej doby, po raz pierwszy od dawna, nikt też w kraju na COVID-19 nie zmarł.
Więc kiedy decyzja? Prof. Szumowski zapowiada, że jutro lub nawet dziś. Na tej samej konferencji mają być podane nowe informacje co do zasad organizowania wesel.

Aktualizacja: Jak podało radio RMF, prawdopodobnie od 1 czerwca ponownie otwarte zostaną siłownie i kluby fitness – choć z kilkoma ograniczeniami. Prawdopodobne jest też otwarcie kin – wtedy dostępne miałoby być co drugie miejsce.  Decyzje w tej sprawie jednak na razie nie są pewne. 

Co sądzimy o obowiązku zasłaniania nosa i ust? (filmy)

2 komentarze

  1. W maseczkach nie trzeba chodzić, sam “profesor” tak mówił. Jeśli osoba jest zdrowa bez objawów nie musi. Dodatkowo jest ujęte w ustawie, że nie należy nosić ze względu na stan zdrowia zaświadczenie nie jest wymagane. Nie sądzę żeby znalazła się osoba, która nie ma problemu z oddechem używając maseczki. Nieznajomość prawa szkodzi, a test na zniewolenie i poddanczość Polacy zdali wzorowo.

  2. W maseczkach rozsiewamy głupowe i poddańcze zachowania.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.