O rozważnie zakupu i zamontowania w różnych częściach miasta czujników jakości powietrza wniósł na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łowiczu radny z dzielnicy Górki Lech Aniszewski.

Sesja Rady Miejskiej w Łowiczu
Sesja Rady Miejskiej w Łowiczu

Wydział Spraw Komunalnych sprawdzi ile kosztowałoby zamontowanie i późniejsze utrzymanie takich urządzeń.

Decyzja o tym, czy taki sprzęt zostanie zakupiony, jeszcze nie zapadła. – Mamy w Łowiczu stację pomiarową, ale mierzy ona tylko zawartość tzw. pyłów zawieszonych PM 10, a nie mierzy pyłów PM 2,5 – argumentował radny Aniszewski.

Ponadto wyniki pomiaru w stacji na umiejscowionej na boisku dawnego Gimnazjum nr 1 są podawane w cyklach miesięcznych.

Urządzenie to nazywane „wolnostojącym pobornikiem pyłu” nie umożliwia sprawdzania danych zapylenia powietrza na bieżąco, a właśnie to chciałby osiągnąć Lech Aniszewski. Według niego dobrym rozwiązaniem po zamontowaniu czujników byłoby prezentowanie bieżącej jakości powietrza np. na stronie internetowej ratusza.

Więcej na ten temat w Nowym Łowiczaninie, który ukaże się 27 grudnia.

Czujnik pomiaru jakości powietrza zamontowany jest np. na budynku Urzędu Miasta i Gminy w Sannikach tuż obok kamery monitoringu
Czujnik pomiaru jakości powietrza zamontowany jest np. na budynku Urzędu Miasta i Gminy w Sannikach tuż obok kamery monitoringu

O monitorowaniu powietrza w Sannikach pisaliśmy tutaj:

Jaka jest jakość powietrza przy drodze przez Sanniki

28 komentarzy

 1. jakie zanieczyszczenie powodują dilerzy od pna kaisera paląc narkotyki.czy ktoś to wyliczy

 2. Po to czujniki, żeby uzmysłowić 90% ludzi, że jest problem. I to zaj… wielki. W Sochaczewie jest 5 czujników i normy są tam przekraczane często ponad 1000 (TYSIĄC!) procent. W Łowiczu w ciemno stawiam, że jest w najlepszym wypadku tak samo. A jak już ludzie na własne oczy (bo nos zawodzi) zorientują się, że żyją w komorze gazowej, to może wtedy zaczną naciskać szanowne władze, by coś z problemem syfu w powietrzu zrobiły.

 3. Panie radny Lechu Aniszewski, najpierw należy powymieniać na koszt miasta dachy z rakotwórczego azbestu tzw. eternity. To jest realną pomocą dla mieszkańców.

  • Jako mieszkaniec odpowiem, że miasto nikomu do wymiany dachu nie dokłada. Jeśli już to tylko pokrywa koszt odbioru i utylizacji eternitu i z tym nie ma problemu. Cieknie ci na głowę to weź się do roboty i wymień sobie dach (na swój koszt) jak każdy inny mieszkaniec tego miasta.

 4. takie czujniki powinny być zamontowane przede wszystkim w ratuszu tam to stężenie jest największe.
  a tak serio najpierw kuźwa powołajcie odpowiednie służby do egzekwowania czym jest palone w piecach a nie na zakładajcie czujników które i tak nic nie wnoszą oprócz bólu dupy u co niektórych pseudo ekologów

  • Popieram w całej rozciągłości. Co dają czujniki gdy brakuje odpowiednich służb, które mają odpowiednie uprawnienia i sprzęt? Policja oczywiście w takich spawach nic nie może

   • Może, tylko trzeba od nich to egzekwować, stanowczo. Mandat do 500zł.

   • Czujniki pomogą uzmysłowić wielu ludziom w jakich warunkach żyjemy jak również może w końcu przekonają władzę do stanowczych kroków, a nie tylko do udawania, że coś się robi.

   • Mandat oczywiście tak, pod warunkiem, że delikwent wpuści funkcjonariuszy na posesję i udowodnią, że pali śmieci. Dodam tylko, że jeśli chociaż worek węgla stoi na posesji to realnie możesz takiemu “naskoczyć” i interwencja skończy się notatką, że wszystko w najlepszym porządku.

 5. Po co montować monitowanie jakości powietrza jak i tak UM na to gdzieś? Spróbujcie zgłosić że ktoś pali śmieciami i zobaczycie co burmistrzunio z tym zrobi. Podpowiem, kompletnie nic. Podsumowanie działań UM takiej sprawie: Ktoś cię truje – masz pecha.

  • Zgłosiłem kiedyś na policję czarny dym z komina. A jak z komina to oni nic nie mogą. To samo ratusz. Ka ich nie bronię ale durne jest prawo. Gazownia spóźniła się z przyłączem. Dotacji na czyste powietrze nie dostanę. gaz tak założę. I 5 tysia poszło psu w dupę.

 6. Nie trzeba czujników montować wystarczy przejechać się 1 Maja i Klickiego. Na tych ulicach powinien być nakaz jazdy cały czas na światłach przeciwmgielnych.

 7. Kosiorek Marciniak

  Jak tutaj PiSiory bóldupią w komentarzach. Przykład nienawiści jaką można darzyć jednego człowieka połączony coniedzielnym dawaniem na tacę – coś niesamowitego.

 8. Należy przeprowadzić reorganizację w PCPR w Łowiczu i pozbyć się dyr. R.Wójcika. Ile lat można płacić wysokie wynagrodzenia za nic nie robienie? Jeśli jest tak wspaniały, to zobaczymy jak sobie poradzi bez wsparcia postkomunistów.

 9. Radny Hójcik jak pięknie wygląda

 10. Aviva po raz drugi urządziła akcję “Wiem czym oddycham” gdzie sponsorowali czujniki smogu. Łowicz był zgłoszony, ale zajął 223 miejsce z 67 głosami. Aby załapać się na czujnik trzeba było teraz zdobyć chociaż 278 głosów.
  Trzeba przyznać, że inne, mniejsze od Łowicza miejscowości potrafiły się zmobilizować…

  • Jakoś nikt nie nagłośnił tej akcji. Szkoda. Ale chyba lepiej pisać artykuły o podłowickich mistrzach w dojeniu sztucznej krowy.

 11. Do oceny stanu jakości powietrza nie potrzeba kupować czujników. Wychodzisz na zewnątrz, bierzesz wdech i już wiesz co i jak. Lepiej pomyśleć o jakimś miejskim wsparciu dla chcących wymienić piece a nie kupować jakieś bajery w stylu tych czujników.

  • Na zewnątrz czy wewnątrz oddychasz tym samym “powietrzem” – chcesz udowaodnić, że to syf to trzeba mieć takie czujniki. Poza tym to, że nie śmierdzi dymem nie oznacza, że oddychasz czystym powietrzem.

  • Hahaha Przelej swoje odczucia na papier, wykreśl krzywą poziomu zanieczyszczenia i przedstaw wyniki szerszej publicznośći :))))

 12. Jak długo nieudolny dyrektor PCPR w Łowiczu Robert Wójcik będzie jeszcze pełnił tę funkcję?
  Przez cały czas trzymał się tam z politycznego nadania postkomuny.
  Najwyższy czas uzdrowić sytuację w PCPR w Łowiczu!!!

  • Czerwona hołota

  • ,,zastraszanie pracownikow ,,mozna powiedziec ze mobbing,,ale nikt nic nie powie,, bo konsekwencje beda ,,strata pracy,,a w jaki sposob PAN dyrektor sie odnosi do podleglych mu pracownikow ,to petenci tez wiedza i slysza ,,slysza tez i wiedza w starostwie ,,i nic nie robia,,,

 13. To juz dawno powinno byc zamontowane w tym zapyzialym miescie. Ale brawo dla radnego ze sie tym zajal.