25 lutego zmarł w Radomsku w wieku 89 lat Marian Szymański ps. „Wędzidło”. Zmarły był członkiem Szarych Szeregów hufiec Łoza w Łowiczu. Pełnił funkcje dowódcy sekcji, a później dowódcy drużyny Grup Szturmowych. Uczestniczył w akcjach sabotażowych i zbrojnych przeciwko Niemcom oraz w akcji uwolnienia 8 marca 1945 roku z więzienia UB i NKWD w Łowiczu około 70 aresztowanych.

 

Akcja ta odbyła się bez jednego wystrzału. Nazwana została Małym Arsenałem, a jednym z uwolnionych był Zbigniew Feret ps. Cyfra. Po akcji uniknął aresztowania i ukrywał się pod nazwiskiem Edward Grabowski, nie przerywając działalności konspiracyjnej.

W latach czterdziestych ubiegłego wieku był więźniem gestapo a w latach pięćdziesiątych więźniem PRL.

Po ukończeniu w 1957 roku studiów na Akademii Wychowania Fizycznego podjął pracę nauczyciela WF i trenera lekkiej atletyki w MKS Radomsko. Wychował kilku mistrzów i reprezentantów Polski.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 4 marca o godz. 13.30 mszą świętą w kościele Św. Ducha w Łowiczu, po czym prochy zmarłego zostaną złożone w grobie rodzinnym na cmentarzu Emaus w Łowiczu.

((mak) | marcin.kucharski@lowiczanin.info)

Komentowanie nie jest możliwe.