3 września w Alei Gwiozd Łowickich na Starym Rynku zostaną odsłonięte kolejne cztery „Gwiozdy” w kategoriach twórczości ludowej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej. Znamy tegorocznych laureatów.

Genowefa Miazek, fot. Sylwester Cichal.

W kategorii twórczość ludowa nagrodzona zostanie pośmiertnie nazywana “Królową Róż” hafciarka z Różyc w gminie Kocierzew Płd. Genowefa Miazek oraz rzeźbiarka i hafciarka z Wielkopolski Danuta Kasprzak.

Zdjęcie wykonane podczas sesji do drugiej części “Elementarza Twórców Ludowych”. Genowefa Miazek pokazuje wnuczce Zuzi, jak wyszywa hafty na obrusie. Fot. Sylwester Cichal.

Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej upamiętnieni zostaną tablicami w Alei Gwiozd Łowickich: muzyk ludowy Edward Bednarek i Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.

Edward Bednarek i Mateusz Rudak, fot. ŁOK.

Co ciekawe, przyznanie nagrody Edwardowi Bednarkowi zbiegło się w czasie z powstawaniem dokumentu o nim pt. „Edziu nie piskej!”. Zdjęcia są w trakcie realizacji, a pomysłodawca filmu Mateusz Rudak potwierdził, że zamierza uwiecznić moment odsłonięcia tablicy przez Edwarda Bednarka na filmowych kadrach.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.