Dzisiaj, 6 sierpnia, zaktualizowana została krajowa mapa zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). W obszarze ochronnym (strefa żółta) znalazły się w całości trzy gminy powiatu łowickiego – Chąśno, Kiernozia i Kocierzew Południowy, a także część gminy Łowicz. W tej samej strefie są też sąsiadujące gminy Pacyna i Sanniki.


Każda przesyłka świń do innych gospodarstw albo do rzeźni z terenu strefy żółtej (w jej obrębie, jak i poza nią) musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii. Ponadto, każde przemieszczenie przemieszczenia świń w obrębie strefy żółtej musi być zgłoszone do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w terminie do 2 dni (normalnie jest do 7).

Poza tym każdy dzik odstrzelony w żółtej strefie musi być przebadany laboratoryjnie, poza strefą ochronną dotyczy to tylko osobników z niepokojącymi symptomami.

Jeśli chodzi o handel wieprzowiną, to w Polsce nie ma żadnego zakazu sprzedawania jej ze strefy żółtej, ani dodatkowych restrykcji. Są jednak kraje, które nie kupują mięsa nawet z żółtej strefy, wśród nich są znaczący importerzy polskiej wieprzowiny jak np. Stany Zjednoczone, Kanada czy Wietnam.

Powiatowy lekarz weterynarii w Łowiczu Artur Moskwa przypomina o zasadach bioasekuracji, które obowiązywały już wcześniej, a w strefie żółtej trzeba zwracać szczególną uwagę na ich bezwzględne przestrzeganie.

Przypomnijmy, że ASF nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale śmiertelnie niebezpieczny dla świń i dzików.

1 komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.