Osoby przekraczające granicę, objęte obowiązkową kwarantanną, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby je uzyskać, powinny złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny specjalne oświadczenie o obowiązkowym odbywaniu kwarantanny.

Oświadczenie należy złożyć u właściwego płatnika zasiłku. W przypadku pracownika lub zleceniobiorcy będzie to odpowiednio pracodawca lub zleceniodawca. W przypadku osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, oświadczenie należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Wzór oświadczenia można pobrać ze strony www.zus.pl. Oświadczenie może być złożone elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna.

Tagi:

5 komentarzy

  1. Zgroza!Mnie kończy się umowa,nie dostanę nic a wiadomo,że teraz pracy nie znajdę

  2. Jakby rząd zamknął wcześniej granice i nie spuszczał tych kosmopolitów to koronawirusa u nas by nie było a teraz jeszcze ich wynagradza że odbierają nam możliwość leczenia bo służba zdrowia wiadomo w jakim jest stanie.Gdzie pracowali niech ich leczą

  3. Naszego ubezpieczenia nie mają,Polacy nawet za wizytę na izbie przyjęć w szpitalu muszą zapłacić jak nie mają.Może czas to rozdawnictwo w złą stronę kierowane skończyć,nikt im wracać leczyć się w Polsce nie kazał.Bożeno masz rację na stażowe które ludzie sobie wypracowali pieniędzy brak a daje się nierobom i tym co psioczyli na Polskę i uciekło z niej.

  4. Chore!My,którzy latami pracujemy musimy płacić,miałam o połowę za wysokie OB z powodu innych dolegliwości,to lekarz w poradni rodzinnej stwierdził,że umrzeć nie umrę,a na dokładniejsze badania nie mają pieniędzy.A ci,co wracają pracowali na tamte państwa,tam niech im płacą.Przyjeżdżają wykorzystać naszą służbę zdrowia,a niech sobie siedzą tam,gdzie byli.My przez nich mamy umierać,bo do żadnego lekarza się mie dostaniemy i pieniądze z naszych składek idą na nich.Co ten rząd robi,a na stażowe pieniędzy nie ma.

  5. No tak mieszkają po 10 lat za granicą, wrica wyleczą się za nasze pieniądze i znów wyjadą wspierać zagraniczny kapitał i gospodarkę, chore to wszystko…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.