Związek „Bzura” pozywa Skarb Państwa. Kwota jest olbrzymia
Związek Międzygminny „Bzura” wystąpił w środę 2 października z opiewającym na ponad 73 mln zł pozwem przeciwko Skarbowi Państwa.

Zgromadzenie Związku Międzygminnego “Bzura”. Fot. Archiwum NŁ

Chodzi o decyzję wojewody łódzkie Zbigniewa Raua, który – zdaniem Związku „Bzura” – uchylając pozwolenie na budowę zakładu zagospodarowania odpadów komunalnych w Piaskach Bankowych w gminie Bielawy, zablokował dalszy proces inwestycyjny i i przyczynił się bezpośrednio do utraty finansowania projektu z WFOŚiGW.

Przypomnijmy, że z tego powodu plac budowy opuściła firma Strabag, która została wyłoniona na wykonawcę inwestycji. Tym samym przepadła opiewająca na 43 mln zł dotacja i pożyczka z WFOŚiGW w Łodzi na budowę zakładu.

– Zakład ten już w ubiegłym roku, czyli od 1 września 2018 roku, miał przyjmować odpady od mieszkańców gmin należących do Związku. Mieszkańcy liczyli, że ceny odpadów przyjmowanych w zakładzie będą niższe niż te, które płacą do tej pory – przekonują związkowcy.

Mediacje między ZM „Bzura” a firmą Strabag, których celem było nakłonienie firmy do powrotu na plac budowy, zakończyły się brakiem ugody. W sprawach, w których ZM „Bzura” i firma Strabag mają do siebie obustronne roszczenia w wysokości 5 milionów złotych, będzie orzekał sąd.

ZM „Bzura” musi teraz szukać innych źródeł finansowania inwestycji, aby móc wyłonić wykonawcę prac.

ZM „Bzura” o krok od utraty 43 mln. zł?

Związek „Bzura” wygrał w sądzie z wojewodą

4 komentarze

  1. Sprawa sądowa sprawą sądową, ale czy oprócz niej prowadzone są bezpośrednie działania zmierzające do uzyskania ważnego pozwolenia na budowę i źródeł finansowania? Czy po prostu będziemy czekać lata na decyzję sądu (ewentualną zmianę władzy), aby ruszyć z budową składowiska?

  2. Brawo.

  3. Bardzo rozsądne stanowisko związku Bzura jeżeli ktoś zawinił a związek z tego tytułu poniósł straty to powinien ten ktoś za to odpowiedzieć tylko że w tym wszystkim jest najgorsze to,że koszty poniesiemy my wszyscy podatnicy a nie osoba wydająca błędne decyzje.w sumie to już ponosimy koszty bo ceny za wywóz śmieci są bardzo wysokie gdyż obecnie obsługujące nas firmy mają na tym dobrze zarabiać natomiast w założeniach związku Bzura było aby koszty wywozu śmieci były jak najniższe bo stowarzyszenie nie jest nastawione na generowanie zysków

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.