Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin zaprasza szkoły, przedszkola, instytucje, organizacje oraz osoby prywatne do uczestnictwa w kweście w ramach Akcji „Ocalmy od zapomnienia” – ratujemy stare pomniki.

Kwesta organizowana jest po raz siódmy. Pierwsza edycja akcji odbyła się w listopadzie 2013 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Żychlina.

Dzięki zbiórkom udało się odrestaurować m.in. pomnik Marii Kozielskiej z figurą anioła przy głównej alei, rodziny Ługowskich z figurą Matki Bożej, Aleksandra Orłowskiego z okazałą i majestatyczną figurą anioła, pomnik wieloletniej i cenionej w społeczności nauczycielki Marii Nowackiej. Pomnik ma formę sarkofagu z granitu.

W 2018 roku zakupione zostały materiały niezbędne do renowacji nagrobka Józefa Fijałkowskiego, weterana i powstańca styczniowego, który zmarł w 1905 roku. Prace zostały zaplanowane na wiosnę 2020 roku.

Osoby chętne do kwestowania dzień i godzinę powinny ustalić telefonicznie z koordynatorką akcji Matyldą Czają, tel. 609-856-625. W tym roku kwestowanie jest planowane 1 i 2 listopada od 9.00 do 17. 00.

Co roku w Żychlinie kwestuje około 50-60 osób.

1 komentarz

  1. Kwesta na ratowanie pomników, celem nadrzędnym gdyż na cmentarzu Żychlińskim pozostało ich niewiele, a to za sprawą byłego proboszcza i obecnego Administratora cmentarza.
    Pomniki które zostały skasowane odnosiły się do roku 1864-00, były to najstarsze zachowane zabytki cmentarza, lecz chciwość i pazerność oraz dewidendy, które otrzymali w/w, przekreśliła żywotność zabytków.
    Znam ten cmentarz jak własną kieszeń, w Żychlinie się urodziłem, pracowałem z ojcem stawiając pomniki na cmentarzu, dlatego znam bardzo dokładnie historię cmentarza, serce mi się kraje poczynaniom na tym cmentarzu, który jest coraz bardziej niszczony.
    Moja opinia jest jedna Cmentarz jest własnością parafii, jedynym odpowiedzialnym i administratorem jest Proboszcz i on odpowiada przed Parafianami za jego wykorzystanie, natomiast Administrator mianowany przez Proboszcza powinien być anulowany bez prawa zarządzania na cmentarzu parafialnym i to natychmiast.
    Dlatego też kwesta jest pożytkiem bardzo dobrym, lecz niestety natychmiast trzeba usunąć Administratora obecnego cmentarza, który zniszczył zabytki których nie da się już odzyskać.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.