Zamknij

У ніч із суботи на неділю повертаємось на літній час

22:40, 27.03.2024 . Aktualizacja: 22:57, 27.03.2024
Skomentuj

В усьому Європейському Союзі літній час починається в останню неділю березня, а зимовий час повертається в останню неділю жовтня.

У ніч із суботи 30 березня на неділю 31 березня ми переходимо з зимового на літній час, а значить спатимемо на годину менше. У неділю вранці ми переведемо годинники з 2:00 до 3:00.

У Польщі зміна часу регулюється постановою прем’єр-міністра. Повідомлення Європейської комісії, яке публікується кожні п’ять років протягом наступних п’яти років, запроваджує загальну дату та час для початку та закінчення періоду літнього часу в усіх державах-членах ЄС.

Дискусія про доцільність переведення часу в Євросоюзі триває вже кілька років. Громадські консультації, проведені Європейською комісією серед європейців у 2018 році, показали, що 84% респондентів висловилися за скасування зміни часу. Вони зібрали 4,6 мільйона відповідей (найвища кількість в історії).

Серед прихильників відмови від зміни часу двічі на рік були, в тому числі, й поляки. Опитування CBOS, проведене в березні 2019 року, показало, що понад три чверті всіх респондентів (78,3%) були проти цього рішення, тоді як лише 14,2% висловилися за його збереження. Переважна більшість дорослих поляків віддали перевагу середньоєвропейському літньому часу, відомому також як літній час. Понад 74% респондентів підтримують цей вибір.

Європейська комісія на прохання громадян, слідуючи резолюції ЄП та на основі низки наукових досліджень, у вересні 2018 року запропонувала відмовитися від сезонних змін часу. Роботу над проєктом перервала пандемія COVID-19. Однак у 2021 році ЄС рекомендував державам-членам продовжити чинні правила зміни часу до 2026 року.

Існує безліч досліджень про вплив зміни часу на наше здоров’я, добробут, довкілля та економіку. Дослідження споживання електроенергії в Індіані (США) показало, що після введення літнього часу рахунки за електроенергію жителів зросли. У свою чергу, дослідження, проведені в Каліфорнії, показали, що в цьому штаті зміна часу не викликає зміни попиту на електроенергію. Японці підрахували, що використання літнього часу може зменшити викиди вуглекислого газу на 400 тисяч тон і допоможе заощадити до 930 млн. літрів палива. Крім того, це сприяє зменшенню кількості вуличних крадіжок на 10%.

Як пояснив в інтерв’ю PAP доктор Міхал Скальскі з Клініки лікування розладів сну при Психіатричній клініці Медичного університету Варшави, зміна часу найбільше впливає на людей, які мають проблеми зі сном або мають порушений циркадний ритм.

У свою чергу, доктор Бартломей Й. Габриш з Університету економіки в Катовіце зазначив, що, як відомо, зменшення кількості сну призводить до зниження ефективності роботи, наприклад, водіїв. «Ціна добробуту людей теж важлива. Сьогодні ми знаємо, що наступна зміна, де ми номінально втрачаємо годину, для нас, м’яко кажучи, не найздоровіша річ», – зазначив учений в інтерв’ю PAP.

Нагадаємо: літній час був запроваджений європейськими країнами в минулому столітті. Мета полягала в економії енергії, особливо під час війни та нафтової кризи 1970-х років. З 1980 року поступово приймаються закони, які скасовують різні національні графіки зміни часу.

Введення літнього часу, тобто переведення стрілок годинників на одну годину вперед у весняно-літній період вперше було запропоновано Бенджаміном Франкліном у XVIII столітті. Це мало допомогти краще узгодити час людської діяльності з годинами, коли є найбільше сонячного світла, і заощаджувати. Тому літній час в англійській мові називається «літній час». У Польщі переведення часу було запроваджено у міжвоєнний період, потім у 1946-1949, 1957-1964 роках, і постійно використовується з 1977 року.

PAP

#літній час, Франклін, COVID-19, паливо

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%