Zamknij

Чи повернеться армія до Ловича?

20:33, 30.06.2025 Aktualizacja: 20:34, 30.06.2025
Skomentuj

Влада гміни та міста Лович провела важливі зустрічі з представниками Генерального штабу Збройних сил Польщі та Міністерства національної оборони щодо створення військової частини в нашому районі.
Ми можемо сміливо говорити про конкретні кроки, які наближають реалізацію оголошень, зроблених депутатом парламенту та чинним заступником міністра національної оборони Павлом Бейдою ще з передвиборчого періоду, про що він також говорив у 2024 році в інтерв'ю "NŁ".
Ми спробували зв'язатися із заступником міністра, щоб отримати від нього інформацію про плани, пов'язані зі створенням частини в Ловичі, разом з коментарем. На жаль, нам не вдалося зв'язатися з ним телефоном. Тому ми звернулися за інформацією з цього питання до Генерального штабу Збройних сил Польщі. Ми отримали швидку, але лаконічну відповідь на наші конкретні запитання. Армія наразі уникає надання подробиць.

«... у зв'язку із систематичним збільшенням чисельності та оборонного потенціалу Збройних Сил Польщі, що випливає із Закону від 11 березня 2022 року про оборону Вітчизни, необхідно придбати нову нерухомість для передислокації існуючих та новостворених військових частин, – читаємо у відповіді, надісланій прес-командою SZGWP. – Робота, яку проводять військові, стосується також Лодзького воєводства. У зв'язку з цим у Ловичі та навколишній місцевості було проведено розвідку, метою якої було оцінити нерухомість, яку може взяти під контроль Міністерство національної оборони, з точки зору придатності місця розташування для новостворених військових частин. Розвідувальна група зібрала необхідну інформацію та матеріали для подальшого аналізу, як у військовому, так і в соціально-економічному, демографічному та інфраструктурному аспектах. На їх основі будуть розроблені рекомендації для керівництва Міністерства національної оборони».

Не лише Чайки
Як нам стало відомо, військова частина може мати не одне, як було сказано раніше, а два місця розташування – наші співрозмовники вказують не лише на навчальний полігон у Чайках, а й у Ловичі. На Чайках мають бути побудовані казарми та навчально-тренувальна частина, тоді як у Ловичі на час будівництва частини розмістяться адміністративні приміщення, а після її створення – штаб або інші організаційні приміщення.

Зацікавлені в цій будівлі
Ці наміри підтверджує той факт, що на наступній сесії міської ради 26 червня будуть розглянуті дві резолюції про наміри щодо продажу нерухомості, розташованої вздовж вулиці Дмовського в Ловичі. В обґрунтуванні не згадуються військові, але мер Маріуш Сєвєра прямо сказав нам, що Міністерство національної оборони зацікавлене в цій території.
Йдеться про ділянку за адресою вул. Каліська, 5, площею 1,33 га з входом з вулиці Каліська, будівлю ресторану на першому поверсі, яку зараз займає ресторан «Полонія» в Зацішє, та велику чотириповерхову будівлю, в якій колись розміщувався готель та конференц-центр «Заціше» на півночі, а також районний суд у Ловічі на півдні. Будівлю зараз займають біженці з України, а частина приміщень здається в оренду під офіси.

На ділянці також є менші одноповерхові будівлі – гаражі та приміщення. У плані просторового розвитку ділянка призначена для багатоквартирного житлового будівництва та розвитку послуг.

Друга, менша ділянка розташована на розі вулиць 1 Травня та Дмовського, має площу 1008 м² та забудована двоповерховим житловим будинком з двома приміщеннями, в яких проживає загалом сім осіб. У плані розвитку вона також призначена для житлової забудови.
- Якщо Міністерство національної оборони не прийме рішення про купівлю, нерухомість не буде виставлена на продаж на відкритому ринку приватним особам. У мерії таких планів немає, - наголосив мер Маріуш Сєвєра.

Спочатку, рішення про наміри
Мер Маріуш Сєвєра сказав нам, що він звернеться до міської ради з проханням прийняти рішення, але наголосив, що це рішення про наміри – вони не означають автоматичного продажу. Наступним кроком буде поділ нерухомості та її оцінка, що стане основою для конкретних переговорів з армією. Весь процес – за умови збереження юридичних процедур – може тривати близько шести місяців.
- Якщо Міністерство національної оборони зрештою не вирішить придбати, нерухомість не буде виставлена на продаж на відкритому ринку приватним особам. У мерії таких планів немає, – запевнив нас мер.

Одна з причин полягає в тому, що територія, призначена для армії, є частиною більшої міської території площею кілька гектарів, яка чекає на забудову, вона простягається від міського басейну до каналу Костка. Місто вже має плани побудувати ясла, дитячий садок та Центр догляду та житла на ділянці, розташованій ближче до басейну, на що вже є фінансування як для ясел, так і для Центру. У південній частині цієї території також може бути розташована рекреаційна зона, пов'язана з геотермальними водами зі свердловини, пробуреної на вулиці Дмовського.

Як мер міста Лович, Маріуш Сєвєра, так і мер гміни Лович, Кшиштоф Ігельський (навчальний полігон у Чайках розташований у гміні Лович), розповіли нам, що вони чекають на рішення міської ради та сподіваються, що воно буде позитивним. З розмов з військовими видно, що від цього залежать подальші кроки Міністерства національної оборони.

У Чайках потрібно 30 га
Мер Ігельський повідомив нам, що перший візит представників Генерального штабу стосувався розташування підрозділу на території площею 220 га, що належить Державному казначейству, – території колишнього навчального полігону в Чайках. Йдеться про 30 га землі, розташованої вище, частина якої, як і навколишні території, є болотами та торфовищами. Територією керують Державні ліси, представник яких запевнив, що існує ймовірність попередньої вирубки лісів на цій території для інвестицій.
Однак, жодної конкретної інформації щодо призначення об'єкта, його площі чи кількості будівель не було надано. Відомо лише, що будівництво мають здійснювати піхотні та логістичні війська, які першими з'являться в Чайках та Ловичі.

Непрямі вигоди 
Переговори стосувалися також дорожньої інфраструктури та можливих інвестицій у її модернізацію. Ігельський розповів нам, що формально гміна нічого не отримає від цих робіт, оскільки дороги в цій місцевості належать переважно Ловицькому району, але мешканці гміни точно виграють від їх модернізації. Єдиний прибуток може бути від податків на майно, які армія сплачуватиме гміні, і вони, ймовірно, будуть чималими.
Мер Сєвєра сподівається, що створення об'єкта пришвидшить будівництво об'їзної дороги навколо Ловича. Щоправда, тут важко встановити пряме сполучення, але нова дорога між Ловичем та DK 70 поблизу Неборова, з перетином між Аркадією та Бобровніками, наблизить територію запланованого об'єкта до національної траси та автомагістралі А2.

Друга зустріч з військовою стороною відбулася в міській ратуші Ловича. Мер повідомив, що військові зацікавлені в місцях розташування адміністративної бази інвестицій, зокрема будівлях на вул. Нова (поруч з ос. Старжинського), частині будівлі на Каліській (колишній суд) та багатоквартирному будинку на вул. Ткачева, 13. Найбільший інтерес викликало розташування Каліської, 5 – як сама будівля, так і територія навколо неї.

Навіть 3000 солдатів?
Мер Сєвєри також повідомив, що запланована кількість солдатів збільшилася з початкових 900 до навіть 3000, а може й більше. Перевагою розташування на Каліскій, окрім розміру будівлі та площі ділянки, є також гарне сполучення з Чайками – через вулиці Каліську, Везьку та Полігонову – та великий паркінг.

Все це, як зазначає мер, поки що попередні плани. І він, і мер Ігельський наголошують, що хоча вони підходять до справи з ентузіазмом, вони дуже обережні.

Шанс на розвиток
Мер не приховує, що розраховує на позитивну атмосферу навколо всієї ініціативи. На його думку, рішення радників може вплинути на майбутнє міста. Присутність армії – як він каже – це безцінний дар від Міністерства національної оборони. Вона може витягнути Лович зі стагнації, в якій опинилися багато середніх польських міст.
– Якщо це буде 3 тисячі солдатів, то там також буде персонал із сім’ями, для яких – як зазначалося в переговорах – армія шукатиме квартири. Нас запитували про землю під будівництво житла, про інвестиції в розвиток – як поточні, так і заплановані. Можливо, армія буде зацікавлена не лише у будівництві, а й у викупі пулу квартир у забудовників, – каже мер.

Оскільки будуть сім’ї, будуть і діти, а отже, потреба в яслах, дитячих садках, школах. Наявність великого підрозділу також означає замовлення для приватних компаній – на обслуговування самого підрозділу, персоналу, адміністрації. Потрібні будуть цивільні працівники, компанії громадського харчування, постачальники продуктів харчування. Мер наголошує, що підрозділ також означає надходження до міського бюджету – не лише від продажу нерухомості на Каліській та Дмовського, але й від податків на ці території.

Більше того, присутність армії вирішила б проблему розвитку будівлі на Каліській, 5, яка роками була викликом для міської влади. Цей підрозділ також означатиме доходи від системи санітарної каналізації – поблизу є колектор, який скидає стічні води з Парми, Плаченції та Зєльковіце на очисні споруди на вулиці Фільтровій. Ми також можемо очікувати інвестицій в інфраструктуру – не лише в дороги, а й у об'єкти, що обслуговують військових.

– Я знаю приклади, коли для військової частини був побудований справжній басейн, який потім був наданий мешканцям, – каже мер. – Для міста є багато потенційних переваг, але одним із найважливіших аспектів може бути підвищене відчуття безпеки.

Це зовсім інша перспектива, ніж та, що нещодавно обговорювалася в міській раді, де задавалися питанням, чи буде створено в Ловичі центр для нелегальних біженців. 
- Ні, – каже мер, – таких планів немає, сьогодні в нас є план створити військову частину в Ловичі, тобто розвернути ідею на 180 градусів.

Майно, потенційним покупцем якого може бути Міністерство національної оборони, становить 1,33 га, відокремлене від більшої ділянки площею 3,9 га, яку мерія придбала у 2014 році у Торгово-сервісного кооперативу юридичних осіб "Samopomoc Chłopska". Місто заплатило за цю землю 4 мільйони злотих, розподіливши виплату на п'ять років.

Радники погодилися на купівлю – після того, як переконали мера Кшиштофа Калінського – хоча деякі з них мали сумніви щодо обґрунтованості цього рішення. Їм бракувало повного обґрунтування та чіткого бачення того, як буде використовуватися майно. Одним з аргументів було отримання у володіння муніципального басейну, яким раніше керувала OSiR на основі кредитної угоди.

У розмові з нами у 2014 році мер Калінський згадав про можливість адаптації будівлі після конференц-центру та суду для житлових потреб. Тоді було запропоновано створити 48 квартир площею від 38 до 50 м² та додаткові на місці ресторану. Зрештою, однак, виявилося, що будівля не відповідала стандартам, необхідним для житлової забудови. Витрати на адаптацію виявилися занадто високими. Ідея здати будівлю в оренду Товариству соціальної підтримки «Ja-Ty-My» з Лодзі, яке хотіло створити там Центр професійної діяльності, також не була реалізована (його зрештою розмістили в Syntex).
Зрештою, готельну частину, якою керував ZGM, було здано в оренду під офіси. Після вторгнення Росії в Україну у 2022 році будівлю було призначено для потреб біженців зі сходу та залишається їхнім притулком донині.

Томаш Бартос
[email protected]
#армія, безпека, вторгнення, квартири, суд, розвиток

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%